Život se stomií
Každý z nás je stomií na začátku zaskočen. Neumíme si ani představit, jak budeme s vývodem cestovat, chodit do práce, sportovat, vést intimní život, nebo mít rodinu a děti. Že to možné opravdu je, dokazujeme nejen my, ale tisíce stomiků na celém světě.
Strava
Zdravá střeva jsou základním prvkem pro zdraví člověka. My stomici o tom víme své, a proto je pro nás obzvlášť důležité se jídlem zabývat. Výživná strava s ohledem na stav stomie a zdraví je důležitá a ne vždy na ní panuje shodný názor.
Se stomií mohou souviset různá dietní opatření, ale není to pravidlem. Spousta z nás dostala rozdílná doporučení nejen co jíst bezprostředně po operaci, ale i po zbytek života. Většina lidí se po operaci vrátí k běžnému stravování. Je velmi důležité poslouchat doporučení lékaře i své tělo.
Charakter diety
Se stomií mohou souviset různá dietní opatření, ale není to pravidlem a spousta lidí se po operaci vrátí k běžnému stravování. Určitě nikomu nebudeme nic zakazovat, i my si občas rádi dáme kalorickou bombu. Naší prioritou je sdílet naše zkušenosti s jídlem. Věříme, že díky jídlu lze mít zdravé tělo.
Strava je pro nás velmi důležitá, o jídle přemýšlejte, nekombinujte mnoho zatěžujících potravin a doporučujeme důsledně kousat a dodržovat doporučený pitný režim.
Správným výběrem potravin můžeme ovlivnit činnost střeva. Volíme stravu bezezbytkovou, netučnou, nenadýmavou.
- V prvních šesti až osmi týdnech po operaci omezit nerozpustnou vlákninu (celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce se slupkami, nezralé ovoce, tučná masa, tučné uzeniny, nadýmavou zeleninu), aby se předešlo podráždění stomie, případně její obstrukci (snížení průchodnosti). Po přizpůsobení organismu změněným podmínkám se potom snažit o co nejrozmanitější stravu.
- Jíst pravidelně, dodržovat pitný režim. Vydatné má být ranní jídlo a zejména oběd. Večeře by měla být lehčí a delší dobu před spaním.
- Vyhýbat se těm pokrmům, které způsobují opakovaně potíže. Snášenlivost potravin je velmi individuální.
- Pravidelný režim stravování. Nekázeň vede k plynatosti a k nepravidelnému vylučování stolice.
- U ileostomiků dochází k nedostatku vitamínů, minerálních látek a vody. Proto je nutné podávání ovocných či zeleninových šťáv a nápojů obohacených vitamíny.
Přečtěte si, jaké jsou účinky potravin na střeva a stomii a jaká jsou pro nás vhodná a nevhodná jídla.
Co jíst po operaci?
Hlavní zásada je držet prvnich 6-8 týdnů po operaci bezezbytkovou dietu (někteří pacienti jí drží i několik let, protože jim nikdo v nemocnici neřekl, že je jenom dočasná).
Co jíst po 6-8 týdnech bezezbytkové diety?
- Jestli zavedení stomie doprovází onemocnění, při kterém je třeba dodržovat zvláštní dietní opatření, je potřeba se jím řídit.
- Pokud ne, je dobré pomalu zkoušet dříve běžně tolerované potraviny a sledovat reakci stomie. Když je vše v pořádku a nemáte žádné komplikace, doporučujeme dál zkoušet a poslouchat svoje tělo.
Zásady výživy kolostomiků
- Je vhodné vypěstovat stereotyp vyprazdňování – nejlépe ráno doma. Za tímto účelem by se měla strava přijímat třikrát denně ve stejnou dobu. Snídaně a obědy by měly být vydatné.
- Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Vypít je třeba jeden až dva litry za den.
- Není vhodné nadměrné omezování v jídle. Potraviny, které pacient snášel před založením stomie, zpravidla nečiní problémy ani poté.
- Čím více bílkovin strava obsahuje, tím je stolice tužší. Udržujte stolici mírně kašovitou či tvarovanou.
- Pozor na zrníčka a slupky – jezte pomalu, při jídle nemluvte, každé sousto pečlivě rozkousejte. Mixované polévky ještě povařte.
- Pro kolostomiky je nepříjemný průjem a plynatost, nebezpečná je zácpa.
- Potraviny působí na každého individuálně. Po 2 měsících po operaci je možné zkoušet to, co máte rádi (po malém množství). Více o účincích potravin na stomii se dozvíte v našem příspěvku.
- Poznatky z praxe: Každý by si měl vyzkoušet, jak na něj potraviny působí. Většině kolostomiků nezpůsobuje žádný druh potravin problém. Někteří den před „důležitou akcí“ (divadlo, ples, cestování, apod.) snědí záměrně to, co je projímá, aby se dobře vyprázdnili a druhý den měli klid.
Zásady výživy ileostomiků
- Dieta má být kaloricky vydatná a chutná. Pokrmy mají být raději jednoduché, nepříliš tučné ani sladké.
- Důležitý je přísun vitamínů nejlépe v ovocných šťávách. Příjem soli by neměl klesat pod šest až devět gramů denně. Důležitý je i dostatek ostatních minerálů.
- Ileostomik musí mít dostatek tekutin. Vhodné je pít zejména při jídle, alespoň jeden a půl až dva litry denně. Při pití mimo jídlo je vhodné sníst něco menšího, aby se tekutina smísila s potravou.
- K zahušťování obsahu se doporučuje rýže, borůvky, černý čaj, strouhaná jablka.
- Vyhýbat se jídlům, která mohou způsobit koliku. To jsou potraviny, které obsahují hodně vlákniny, např. pomerančová dužnina, ořechy, kukuřice, kokos, ananas, syrové zelí, luštěniny, syrové ovoce nebo zelenina se slupkami.
- Přijímat stravu častěji, pravidelně a v menších dávkách. Večeřet málo a brzy. Hladovění střevo nezklidňuje, ale naopak podněcuje k tvorbě plynů.
- K dobré funkci ilea přispívá duševní klid a přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu.
- Pozor na možnou nesnášenlivost některých potravin (mléko, med).
- Při průjmech omezit kávu, cukr, sladkosti, luštěniny, alkohol, švestky, třešně, hrušky, fíky, kyselé zelí. Vhodné jsou masové vývary, čokoláda, banány, strouhaná jablka, svařené mléko, brambory.
- Při nadýmání je nutno vynechat ty potraviny, které ho způsobují (např. zelí, kapustu, luštěniny, květák).
- Více o účincích potravin na stomii se dozvíte v našem příspěvku.
Nutriční doporučení pro stomiky ke stažení
Co do jídelníčku zařadit před operací? Jaké zásady dodržovat během prvních týdnů s vývodem? Které potraviny zvolit po zanoření stomie? A jak by měl vypadat vyvážený jídelníček ileostomika, kolostomika a urostomika?
Stáhněte si materiály našich partnerů a inspirujte se.
Kuchařky pro stomiky ke stažení
I bezezbytková dieta může být velmi chutná a spojená s příjemnými zážitky. Abychom vám návrat domů po operaci a období rekonvalescence co nejvíce zjednodušili, máme pro vás ke stažení kuchařky s jednoduchými recepty a ukázkovými jídelníčky. Dobrou chuť!
Cestování
Naše „zavazadlo navíc“ neznamená konec s cestováním. A protože chceme cestování vám i sobě o trochu zjednodušit, máme pro vás rady a vychytávky, které s cestováním stomiků souvisí.
Cestování autem
- Ať už jedeme na kratší nebo delší cestu je dobré si s sebou vzít taštičku s náhradními pomůckami pro případ neočekávaných okolností (jiná strava, horko, nadměrné pocení) a upozornit řidiče, že bude muset častěji zastavovat.
- Bezpečnostní pás by neměl vést přes stomii.
Cestování letadlem
- Zabalte si dvakrát tolik stomických pomůcek než byste normálně potřebovali.
- Připravte si do vašeho příručního zavazadla pomůcky alespoň na tři dny. Pro případ, že by došlo k odcizení věcí, je lepší mít většinu stomických pomůcek u sebe než v zavazadle odbaveném na letišti.
- Nezapomínejte, že letištní společnosti mají určité podmínky a ostré předměty či příliš objemné lahvičky s tekutinami mohou být při kontrole zabaveny.
- Pomůcky si připravte/předstříhějte už dopředu, v pohodlí domova, případně dejte přednost tvarovatelným pomůckám, protože nůžky můžete mít pouze v odbaveném zavazadle.
- U leteckých společností by měla být možnost vyjednat si místo sezení na předních místech, kde je více prostoru, což by vám mohlo být pohodlnější.
- Je praktické vyžádat si sedadlo do uličky.
- Myslet dopředu. Vozík s jídlem může zablokovat cestu na toaletu.
- Pokud používáte pouze uzavřené stomické sáčky, přibalte si i pár výpustných pro případ nouze, např. při průjmu.
- Před a během cestování neopomíjejte jídlo. Nezapomeňte pít spoustu tekutin, dávejte si pozor na alkohol a vyhněte se perlivým nápojům.
- Ve chvíli, kdy si musíte zapnout bezpečnostní pás, se snažte, aby vám pás vedl pod nebo nad stomií.
Cestovní pojištění
- Cestovní pojištění je nutností a dá se zřídit na počkání i na poště. Důležité je sdělit, že máte stomii a jakými nemocemi trpíte. To zajistí následné krytí pro případ nenadálého zhoršení stavu apod.
- V rámci EU platí oboustranné dohody, které zajišťují poskytování bezplatného zdravotního ošetření v naléhavých případech. Pro získání potřebné dokumentace se obraťte na svou stomasestru nebo klub stomiků.
Průkaz stomika
- Průkaz stomika je praktická pomůcka nejen při cestování, ale i při jednání na letištích, při ubytování apod.
- Obsahuje poučení, co znamená stomie, jak se k člověku se stomií chovat, kontakt na lékaře aj.
- V článku Průkaz stomika najdete kromě informací, jak ho získat, i Slovníček stomických pojmů a kontakty na členské země EOA.
Další užitečné rady a tipy
- Pro bezpečnou a pohodlnější jízdu (autem, autobusem, letadlem) lze zakoupit univerzální návlek na bezpečnostní pás, který zabrání nepříjemnému tlaku pásu na břišní stěnu.
- Pokud se budete hodně koupat, můžete použít vyrovnávací pásky, které pomůcku déle udrží na správném místě.
Život se stomií: Co by vás mohlo zajímat dále
Sport
Myslíte si, že stomie znamená konec s plaváním, jízdou na kole, lyžováním, aerobikem či jógou? V období 2-3 měsíců po operaci je třeba být opatrný a vyhnout se velké zátěži. Po tomto období, pokud to váš zdravotní stav dovolí, sedí vám pomůcky a cítíte se dobře, můžete začít lehčí pohybovou aktivitou.
Ne všechny sporty jsou pro stomiky vhodné. Pokud svůj oblíbený sport konzultujete s lékařem a posloucháte svoje tělo, můžete dál sportovat pro radost a své zdraví.
Přečtěte si rady a tipy v článku Stomie a sport.
Plavání
Pokud zvládnete nemoc a nemáte jiný zdravotní problém, můžete, díky moderním stomickým pomůckám, dělat skoro vše jako dřív. Plavání dokonce patří mezi doporučené aktivity. Jen je třeba sebrat odvahu a trochu se na to připravit.
V článku Stomie a plavání vám poradíme i co si vzít na sebe.
Intimita
Víte, že stomie nemusí být překážkou v intimním životě? Stomie je jen kosmetická vada na kráse, ale o kvalitě člověka nic nevypovídá. Není nutné se bát vztahů a intimního života.
Jak na to se dozvíte v článku Stomie a intimita.
Osobní příběhy
Chráněno: Velkou podporou pro mne byly zkušené stomičky z Českého ILCO
Chráněno heslem
Chcete-li zobrazit tento příspěvek, zadejte heslo:
Život plný překážek a triumfů
Se stomií zvládnu i devět hodin v letadle
Už neřeším bolest, už nemusím 40krát denně na WC, mám stomii
Až se stomií si užívá života, dříve mohla sotva vycházet z domova
Slýchala, že simuluje, a přitom trpěla bolestivou endometriózou
Sdílejte s námi vaši osobní zkušenost
Kvalita života se stomií je velmi závislá na tom, jak se o stomii staráme a jestli máme správné pomůcky. Naše potřeby a zkušenosti jsou často velmi individuální. Každému z nás vyhovuje něco jiného, protože naše těla, stomie ani preference nejsou stejné. Na jednu otázku o stomii neexistuje jen jedna odpověď.
Pokud máte jinou zkušenost nebo dobrou radu, podělte se s námi. Sdílení vlastních zkušeností pomáhá. Budeme rádi, pokud nám napíšete svůj příběh, jak zvládáte život se stomií, jaké používáte pomůcky, nebo si navzájem poradíme nějaké triky.