Život se stomií

Každý z nás je stomií na začátku zaskočen. Neumíme si ani představit, že se stomií se dá cestovat, chodit do práce, sportovat, mít rodinu a děti, nebo vést intimní život. Že je to možné, dokazujeme nejen my, ale tisíce stomiků na celém světě.

Strava

Zdravá střeva jsou základním prvkem pro zdraví člověka. My stomici o tom víme své, a proto je pro nás obzvlášť důležité se jídlem zabývat. Výživná strava s ohledem na stav stomie a zdraví je důležitá a ne vždy na ní panuje shodný názor.

Se stomií mohou souviset různá dietní opatření, ale není to pravidlem. Spousta z nás dostala rozdílná doporučení nejen co jíst bezprostředně po operaci, ale i po zbytek života. Většina lidí se po operaci vrátí k běžnému stravování. Je velmi důležité poslouchat doporučení lékaře i své tělo.

Charakter diety

Se stomií mohou souviset různá dietní opatření, ale není to pravidlem a spousta lidí se po operaci vrátí k běžnému stravování. Určitě nikomu nebudeme nic zakazovat, i my si občas rádi  dáme kalorickou bombu. Naší prioritou je sdílet naše zkušenosti s jídlem. Věříme, že díky jídlu lze mít zdravé tělo.

Strava je pro nás velmi důležitá, o jídle přemýšlejte, nekombinujte mnoho zatěžujících potravin a doporučujeme důsledně kousat a dodržovat doporučený pitný režim.

Správným výběrem potravin můžeme ovlivnit činnost střeva. Volíme stravu bezezbytkovou, netučnou, nenadýmavou.

 • V prvních šesti až osmi týdnech po operaci omezit nerozpustnou vlákninu (celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce se slupkami, nezralé ovoce, tučná masa, tučné uzeniny, nadýmavou zeleninu, aby se předešlo podráždění stomie, případně její obstrukci (snížení průchodnosti). Po přizpůsobení organismu změněným podmínkám by se měl pacient snažit o co nejrozmanitější stravu.
 • Jíst pravidelně, dodržovat pitný režim. Vydatné má být ranní jídlo a zejména oběd. Večeře by měla být lehčí a delší dobu před spaním.
 • Snášenlivost potravin je velmi individuální. Vyhýbat se těm pokrmům, které způsobují opakovaně potíže.
 • Pravidelný režim stravování. Nekázeň vede k plynatosti a k nepravidelnému vylučování stolice.
 • U ileostomiků dochází k nedostatku vitamínů, minerálních látek a vody. Proto je nutné podávání ovocných či zeleninových šťáv a nápojů obohacených vitamíny.

Jaké jsou účinky potravin na střeva a stomii a jaká jsou vhodná a nevhodná jídla.

Co jíst po operaci?

Hlavní zásada je držet prvnich 6-8 týdnů po operaci bezezbytkovou dietu (někteří pacienti jí drží i několik let, protože jim nikdo v nemocnici neřekl, že je jenom dočasná).

Co jíst po 6-8 týdnech bezezbytkové diety?
 • jestli zavedení stomie doprovází onemocnění, při kterém je třeba dodržovat zvláštní dietní opatření, je potřeba se jím řídit
 • pokud ne, je dobré pomalu zkoušet dříve běžně tolerované potraviny a sledovat reakci stomie. Pokud je vše v pořádku a nemáte žádné komplikace, doporučujeme dál zkoušet a poslouchat svoje tělo
Zásady výživy kolostomiků
 • Je vhodné vypěstovat stereotyp vyprazdňování – nejlépe ráno doma. Za tímto účelem by se měla strava přijímat třikrát denně ve stejnou dobu. Snídaně a obědy by měly být vydatné.
 • Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Vypít je třeba jeden až dva litry za den.
 • Není vhodné nadměrné omezování v jídle. Zpravidla potraviny, které pacient snášel před založením stomie, nečiní problémy ani poté.
 • Čím více bílkovin strava obsahuje, tím je stolice tužší. Udržujte stolici mírně kašovitou či tvarovanou.
 • Pozor na zrníčka a slupky – jezte pomalu, při jídle nemluvte, každé sousto pečlivě rozkousejte. Mixované polévky ještě povařte.
 • Pro kolostomiky je nepříjemný průjem a plynatost, nebezpečná je zácpa.
 • Potraviny působí na každého individuálně. Po 2 měsících po operaci je možné zkoušet to, co máte rádi (po malém množství). Více o účincích potravin na stomii se dozvíte ZDE.
 • Poznatky z praxe: Každý by si měl vyzkoušet, jak na něj potraviny působí. Většině kolostomiků nezpůsobuje žádný druh potravin problém. Někteří den před „důležitou akcí“ – divadlo, ples, cestování, apod. snědí záměrně to, co je projímá, aby se dobře vyprázdnili a druhý den měli klid.
Zásady výživy ileostomiků
 • Dieta má být kaloricky vydatná a chutná. Pokrmy mají být raději jednoduché, nepříliš tučné ani sladké.
 • Důležitý je přísun vitamínů nejlépe v ovocných šťávách. Příjem soli by neměl klesat pod šest až devět gramů denně. Důležitý je i dostatek ostatních minerálů.
 • Ileostomik musí mít dostatek tekutin. Vhodné je pít zejména při jídle, alespoň jeden a půl až dva litry denně. Při pití mimo jídlo je vhodné sníst něco menšího, aby se tekutina smísila s potravou.
 • K zahušťování obsahu se doporučuje rýže, borůvky, černý čaj, strouhaná jablka.
 • Vyhýbat se jídlům, která mohou způsobit koliku. To jsou potraviny, které obsahují hodně vlákniny, např. pomerančová dužnina, ořechy, kukuřice, kokos, ananas, syrové zelí, luštěniny, syrové ovoce nebo zelenina se slupkami.
 • Přijímat stravu častěji, pravidelně a v menších dávkách. Večeřet málo a brzy. Hladovění střevo nezklidňuje, ale naopak podněcuje k tvorbě plynů.
 • K dobré funkci ilea přispívá duševní klid a přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu.
 • Pozor na možnou nesnášenlivost některých potravin (mléko, med).
 • Při průjmech omezit kávu, cukr, sladkosti, luštěniny, alkohol, švestky, třešně, hrušky, fíky, kyselé zelí. Vhodné jsou masové vývary, čokoláda, banány, strouhaná jablka, svařené mléko, brambory.
 • Při nadýmání je nutno vynechat ty potraviny, které ho způsobují (např. zelí, kapustu, luštěniny, květák).

Sport

Myslíte si, že stomie znamená konec s plaváním, jízdou na kole, lyžováním, aerobikem či jógou? Ne všechny sporty jsou pro stomiky vhodné. Pokud svůj oblíbený sport konzultujete s lékařem a posloucháte svoje tělo, můžete dál sportovat pro radost a své zdraví.

V období 2-3 měsíců po operaci je třeba být opatrný a vyhnout se velké zátěži. Po tomto období, pokud to váš zdravotní stav dovolí, sedí vám pomůcky a cítíte se dobře, můžete začít lehčí pohybovou aktivitou. Vhodný je přirozený pohyb, bez trhavých pohybů jako turistika, kolo, plavání a cvičení bez nadměrného vzpírání. Postupně se vrátíte k oblíbeným sportům. Sport by neměl způsobovat bolest nebo nepříjemnosti, ale dělat radost a ozdravovat naše tělo.

Napište nám jaký sport vás baví. Jestli je pro vás stomie překážkou. Jaké pomůcky vám při sportu vyhovují? Nebo se podělte o oblíbenou vychytávku.

Psychika

Pro naše zdraví je velmi důležité jak se cítíme. Vyrovnat se s operací je fyzicky i psychicky náročná situace a začátky se stomií jsou těžké pro každého.

Po zavedení stomie je důležité, abychom jí co nejdříve alespoň částečně přijjali za svou. Není to jednoduché a každému trvá jinak dlouho přijmout změnu svého vlastního těla, překonat strach z nové situace (intimní, sociální,…), obavy ze ztráty přátel, začít komunikovat a chodit mezi lidi.

Jsou situace, které nás všechny, i po letech praxe, zaručeně rozhodí. Už jen představa, že se něco takového, jako například, že podteče pomůcka, může stát právě mě.

Ale musíme to zvládnout, to všechno kolem za to stojí.

Osobní zkušenost

Kvalita života se stomií je velmi závislá na tom, jak se o stomii staráme a jestli máme správné pomůcky. Naše potřeby a zkušenosti jsou často velmi individuální. Každému z nás vyhovuje něco jiného, protože naše těla, stomie ani preference nejsou stejné.

Na jednu otázku o stomii neexistuje jen jedna odpověď. Pokud máte jinou zkušenost, dobrou radu, nebo příběh podělte se s námi. Sdílení vlastních zkušeností pomáhá. Budeme rádi, pokud nám napíšete svůj příběh, jak zvládáte život se stomií, jaké používáte pomůcky, nebo si navzájem poradíme nějaké triky.

Společně si navzájem se vším poradíme.

Mámou po zanoření

Mámou po zanoření

Psal se 2. říjen 2019, kdy všechno začalo. Přesně v tento den jsem byla plánovaně operována pro rozsáhlou rektovaginální endometriózu. Zákrok...

číst více

Máte nějaké otázky nebo tip na to, jak život se stomií lépe zvládnout?

Napište nám!