První kroky se stomií

Jste stomický benjamín nebo vám právě sdělili, že budete mít stomii? Každý z nás má na začátku plno otázek. Zkuste se začíst a najít odpovědi na to, co vás o životě se stomií zajímá. Přejeme hodně zdraví a ať vše brzo zvládnete.

Příprava na stomii

Příprava na operaci nebo vyšetření

Před plánovanou operací nebo vyšetřením střev je důležité střeva řádně vyčištit.  Lékař většinou předepíše čistící roztok a pomáhá i úprava stravy před samotným zákrokem. Jak na to?

Plánovaná stomie

Lékař může na základě vašeho zdravotního stavu rozhodnout o založení stomie již před operací, nebo stomii zmínit jako její možný výsledek. Máte právo být před operací informováni o všem, co vás čeká.

Optimální místo pro stomii

Příprava optimálního místa pro stomii je možné většinou pouze v případě plánovaných operací. Když jde o stav akutní nouze, je tato možnost často velmi omezena. Jak to probíhá?

Probuzení se stomií

Může se stát, že uslyšíte poprvé v životě slovo vývood/stomie, až když se po operaci probudíte se stomií na břiše. Bývá to v případě, že se o stomii rozhodne až na sále. Probuzení se stomií je často velkým a nepříjemným překvapením.

Na stomii nejsme sami

Desatero pro nové stomiky – neexistuje odpověď na otázku: „Proč zrovna já?“ Je však normální, hledat odpovědi na otázky spojené s dalším životem.

Zdravotní sestřička, která nás seznámí s tím, co je v péči o stomii a životě se stomií potřeba vědět, se nazývá stomická sestra. Veškeré podstatné informace nám sdělí před operací, nebo až po ní, pokud není stomie plánovaná.

První setkání stomasestry se stomikem

Video: Stomická poradna

Video: Stomická sestra

Vztah mezi stomikem a lékařem

Péče o stomii

O stomii a její okolí je potřeba pečovat, protože jen tak bude pytlík držet na svém místě. Jak na to se dozvíte v Péče o stomii.

Díky stomii budeme doma potřebovat místo na spoustu krabic s pomůckami. Nejvíc místa zaberou pytlíky, pak odstraňovače a čistící a ochranné prostředky.  Jaké typy existují, které si vybrat, kdo je předepíše, kolik jich potřebuji, jsou hrazené a co když nestačí? Mrkněte na sekci pomůcky.

Strava

Co jíst po operaci střev? A co jídlo a stomie? Se stomií mohou souviset různá dietní omezení a každý má jinou zkušenost. Je třeba poslouchat doporučení lékaře i své tělo a hlavně hodně a dobře kousat  – Strava

Osobní zkušenost

Sdílení vlastních zkušeností pomáhá. Budeme rádi, pokud nám napíšete svůj příběh, jak zvládáte život se stomií, jaké používáte pomůcky, nebo si navzájem poradíme nějaké triky.

Máte nějaké otázky nebo tip na to, jak život se stomií lépe zvládnout?

Napište nám!