Potíže se stomií
Nikdo z nás nechce slyšet o potížích a není se jich třeba předem obávat.
Je ale dobré vědět, co se může přihodit a jak tomu předejít.
Jak vypadá zdravá stomie?
Stomie má červenou barvu a vlhký, měkký povrch připomínající ústní dutinu. Stomie nebolí, protože nemá nervová zakončení. V období po operaci bývá citlivá, zarudlá a oteklá. To se ale časem zlepší a stomie se trochu zmenší a může změnit i svůj tvar. Kůže v jejím okolí by měla vypadat stejně jako na zbytku těla.
Základem zdravé stomie a jejího okolí je správná péče, vše ale začíná operací. Stomii je důležité nejen pečlivě vyšít, ale také správně umístit. Proto by měla být alespoň před plánovanou operací zakreslena.
Co dělat v případě potíží?
Nedrží vám pomůcka? Dochází k podtékání? Pozorujete změny nebo podráždění v okolí stomie? Nebo se vám nezdá, jak stomie vypadá? Řešení je velmi individuální a nejlépe zhodnotí situaci zkušená stomasetra. Někdy stačí vybrat vhodnější pomůcku nebo prostředky, změnit postup péče o stomii a v nutných případech může dojít k reoperaci, která vede k zlepšení zdravotního stavu.
O možných komplikacích se stomií nás informuje stomasestra ještě před odchodem z nemocnice. Poučí nás, jak jim předejít, nebo co dělat, pokud už potíže nastaly. Ať se snažíme sebevíc, potkat mohou čas od času každého.
Potíže podle druhu stomie
Jaké potíže se stomií vás mohou potkat?
Nesprávné umístění stomie
Velmi důležité je umístění stomie. Pokud dojde k jejímu vyšití na nevhodném místě, omezuje nás to při pohybu nebo sezení.
Umístění v kožní řase, na boku nebo tam, kde se nosí pásek může způsobit, že pomůcka překáží, dochází k podtékání a následnému poranění pokožky. Tomu lze předejít vyhledáním optimálního místa pro stomii před operací.
V případě nerovností pomohou vyplňovací, nebo vyrovnávací prostředky (vyrovnávací pasty, proužky, těsnící kroužky), nebo konvexní pytlíky. Někdy je však nutné změnit umístění stomie operací.
Poškození kůže
Jednou z nejčastějších potíží je, asi pro každého, poškozená kůže v okolí stomie. Důvodem bývá většinou podtékání podložky, nedostatečná péče o okolí stomie, používání nevhodných pomůcek, nebo zdravotní komplikace.
Jeli kůže poškozená, může to znamenat problém, protože nemusí dostatečně držet pomůcky a ošetřování je bolestivé a nepříjemné. Předejít nebo zmírnit poškození pomáhá správná péče o stomii a okolí, včasná výměna pytlíku nebo podložky.
Dlouhodobé vystavení podložky vlhkosti a výměškům snižuje přilnavost a působí komplikace. Při potížích se vyhněte prostředkům s alkoholem.
Více informací naleznete v článku Poškozená kůže v okolí stomie.
Nekróza stomie
Vtažení stomie (retrakce)
Podtékání
V 80% jde o problém s tvarem břicha v okolí stomie, protože ne každý z nás má tělo jako modelka. Nerovnost (obezita, kožní řasy, kožní převisy, kýla, jizva, stomie vpadlá nebo v úrovni břicha) může omezit přilnavost pomůcky a podtékání. Pomůžou nám vyrovnávací pasty, kroužky, pásky, změnit pomůcku nebo vyzkoušet konvexní.
Co dělat? Přečtěte si Podtekl mi sáček.
Hromadění odpadu v okolí stomie
Stomie v/pod úrovní břicha
Stomie bývá většinou vyšita nad úroveň břicha, ale existují i případy, kdy je v jeho úrovni, nebo dokonce pod ní. K tomu může dojít i časem změnou hmotnosti, nebo zdravotními komplikacemi.
Stomie pod úrovní pokožky se označuje jako zanořená, nebo retrahovaná. Částečně nebo celkově zanořená stomie může znamenat problém v podobě podtékání.
Pomocí vyplňovacích, nebo vyrovnávacích prostředků je možné vyrovnat plochu pro nalepení pytlíku. Často je řešením konvexní pomůcka, která má speciální prohnutí, které tlačí na kůži kolem stomie a tím ji mírně vytlačí nahoru. To vede k tomu, že je obsah lépe vyveden do pytlíku a netlačí se tam, kam nepatří.
S výběrem se obraťte na stomasestru, která posoudí, jak tvrdý a prohnutý konvex potřebujete.
Konvexní pomůcky je dobré používat s přídržným páskem, díky kterému podložka lépe přilne k tělu.