GA4

Neznám nic horšího, než je podteklý sáček. Co to je? Je to stav, kdy se odpad stomie, místo do pytlíku, dostane pod lepicí plochu pytlíku nebo podložky. Toho se obává každý stomik. Některým z nás se to stane jednou za život a ještě ve chvíli, kdy jsme v pohodlí domova. Pokud se to stane na veřejnosti, nebo se to děje tak často, že nám nestačí limity pomůcek, je to problém.

Podtékání může mít mnoho příčin a na každou existuje nějaká rada. Nebojte se obrátit na stomasestru, protože podtékání může poškodit okolí stomie a tak je potřeba problém řešit včas. Podtékání totiž není normální a při správném používání vhodné pomůcky, by k němu docházet nemělo.

Možné příčiny podtékání:

Nesprávně nalepená pomůcka

Před propuštěním z nemocnice nás stomická sestra naučí, jak si správně nalepit pomůcku a vše správně ošetřit. Po operaci ještě nemáme příliš zkušeností a tak k podtékání může docházet častěji. Časem by se měla situace zlepšit. Pokud ne, je dobré obrátit se na stomasestru, aby se podívala, zda při výměně pomůcky postupujete správně. Důležité je dodržovat naučený postup, zejména v případě nerovností v okolí stomie. Pokud k podtékání dochází i tak, pomůže nám stomická setra vyzkoušet jinou pomůcku, která nám bude lépe vyhovovat.

Nevhodně zvolená pomůcka

Výběr pomůcky ovlivňuje druh a velikost stomie, vzhled jejího okolí a další faktory. Na našem trhu existuje několik firem a každý výrobek má svá specifika. Pokud dochází k podtékání velmi často, může to být nevhodně zvolenou pomůckou. Materiál podložky nemusí vyhovovat každému. Někdo si lepicí plochu nemůže vynachválit a má problém sáček při výměně odlepit. Někdo jiný může mít opačnou zkušenost, že mu pomůcka na těle nedrží a dochází k podtékání. Stomasestra by vám měla poradit s výběrem té nejvhodnější pomůcky, aby k tomu nedocházelo.  Můžeme si také požádat o vzorky různých firem na jejich infolinkách. Nebojte se proto experimentovat a pomůcky zkoušet.

Stomie v úrovni, nebo pod úrovní břicha

Stomie by měla být, v ideálním případě, nad úrovní břicha (kůže). Pokud je stomie nízká, nebo dokonce pod úrovní břicha, může se její odpad dostávat pod podložku. Tento problém často řeší konvexní pomůcky, které mají speciální  prohnutí, které tlačí na kůži kolem stomie a tím ji mírně vytlačí nahoru. To vede k tomu, že je obsah lépe vyveden do pytlíku a netlačí se tam kam nepatří. S výběrem se obraťte na stomasestru, která posoudí jak tvrdý a prohnutý konvex potřebujete. Konvexní pomůcky je dobré používat s přídržným pásem, díky kterému podložka lépe přilne k tělu.

Nerovnosti v okolí stomie/kýla

Nerovnosti v okolí stomie, kožní řasy, jizvy, kýla, atd. to jsou problémy, které mohou vést k podtékání. Pod podložkou by neměly být žádné nerovnosti, které by vedly k podtékání, nebo úniku zápachu ze stomie. K vyrovnání pokožky v okolí stomie slouží stomické pasty, bariérové kroužky nebo kombinace obou. Stomasestra nejlépe ví, jaké prostředky použít a podtékání zabránit.

Alergie na pomůcky

Lidé s citlivou pokožkou, mohou mít alergii na některé materiály použité v lepidlech, krémech, sprejích a dalších pomůckách. Vyhněte se proto prostředkům s alkoholem, vyzkoušejte jiné pomůcky. Některé pomůcky obsahují léčivé a ochranné složky.

Mastnota a nečistoty

Při ošetřování stomie se vyhýbáme používání mastných věcí, jako jsou sprchové gely a krémy. Po jejich použití je nutné okolí stomie řádně odmastit, aby pytlík na kůži držel. Kůže by měla být před nalepením pytlíku čistá a suchá. Prostředky určené k péči o stomii necháváme proto řádně zaschnout, nebo přebytek otřeme.

Hromadění odpadu v okolí stomie (anglicky „Pancaking“)

Pancaking neboli palačinkování, je stav, kdy se nám odpad ze stomie hromadí v okolí stomie a nespadne do sáčku. To může způsobit to, že se obsah začne protlačovat pod pomůcku a dojde k podtečení. Předejdeme tomu tím, že před nalepením pytlíku do něj foukneme trochu vzduch, stříkneme deodorant pro stomiky, nebo vložíme do pytlíku trochu toaletního papíru. Tím zabráníme, aby v pytlíku nebyl podtlak, který může způsobit palačinkování. Vhodné je pít více tekutin, nebo jíst více vlákniny, aby obsah nebyl tak tuhý a padal lépe do sáčku. Problém může způsobovat i filtr, zkuste ho přelepit, nebo zkusit jiný pytlík a možná bude po problému. Pokud se vám odpad přeci jen nahromadí, nebojte se ho opatrně posunout v sáčku dolů, aby k podtečení nedošlo.

Příliš nafouklý sáček

Sáček se může nafouknout tak, že se podložka tlakem vzduchu odlepí a dojde k podtečení. Může se to stát pokud používáme pomůcky bez filtru, pokud si přelepujeme filtr, nebo když filtr nefunguje tak, jak má. Zkuste sledovat, zda nekonzumujete příliš nadýmavou stravu, nebo zkuste vyměnit výrobce, možná vám jen nevyhovuje současná pomůcka.

Méně je více

Může se stát, že o stomii pečujeme příliš a naneseme do jejího okolí vše co existuje. Často z počátečních obav nastříkáme na kůži kde co, jen aby pytlík dobře držel. Platí pravidlo, čeho je moc, toho je příliš. A tak může dojít k opačnému efektu a sáček nedrží, nebo dojde k podtečení. Poslouchejte proto doporučení a použijte jen to, co je opravdu třeba.

Plný sáček řešíme včas

Pokud se nám pytlík naplní z 1/3 je vhodné ho vypustit nebo vyměnit. Pokud ho necháme naplnit příliš, může se tíhou uvolnit a dojde k podtečení. Snažte se proto navštívit toaletu včas.

Životnost podložky nebo sáčku

Jednodílná pomůcka se mění jednou denně. Dvoudílný systém má podložku, která se mění jednou za tři dny. Každý má někdy den, kdy není možnost řešit výměnu včas, nebo pomůcka drží dobře a tak výměnu oddalujeme. Není to ale vhodné, protože pokud ji používáme déle, může dojít nejen k podtečení, ale také k poškození kůže v okolí stomie. Pomůcka má určenou dobu použití a časem ztrácí svoji lepicí a ochrannou funkci. Může dojít k podtečení a následnému poškození kůže.

Tekutý obsah

Ileostomici mají tekutější odpad, který může způsobovat podtékání. Pomoci může změna stravy, použití zhušťujících prostředků, bariérových past a kroužků, přídržných pásků, nebo změna pomůcky.

Sáček nebo filtr propouští

Někdy nepodtéká sáček, ale můžeme udělat v pytlíku dírku, například neopatrným zacházením s nůžkami, nebo pokud sníme třeba oříšek, nebo kmín a neopatrně ho v sáčku skřípneme. Někdy je chyba ve filtru, který může propustit obsah pytlíku.  

Chyba materiálu

Pokud máte problém s podtékáním velmi zřídka, může jít o vadu výrobku. To se někdy stává, stačí sáček vyměnit a vše bude opět fajn.

Jak se s tím vším vypořádat?

 • změnit pomůcku
 • použít konvexní podložku
 • změnit stravu
 • změnit postup péče o stomii
 • použít pomůcky k vyrovnání okolí stomie
 • včasná výměna pomůcky
 • opatrnost při vypouštění
 • suchá a čistá kůže před nalepením pomůcky
 • zahřátí podložky na tělesnou teplotu před nalepením
 • návštěva stomasestry (podtékání může poškodit kůži v okolí stomie)
 • mít s sebou vždy pomůcku na výměnu (předem vystřiženou, nechceme ve stresu prostříhnout sáček)

A jak problémy s podtékáním řešíte vy? Napište nám vaše zkušenosti.