Stomické pomůcky a voda

Víte, že díky moderním stomickým pomůckám můžeme plavat?

Pokud zvládneme nemoc a nemáme jiný zdravotní problém, můžeme dělat skoro vše jako dřív. Plavání patří mezi doporučené aktivity. Jen je třeba sebrat odvahu a vyzkoušet, co právě námi používaná pomůcka vydrží ve vodě.

První pokusy yzkoušejte doma ve vaně, nebo v malém bazénku. Pokud pomůcka nevyhovuje, je třeba zkusit jinou. Obecně platí, že pokud má stomik vhodnou pomůcku a umí s ní zacházet, nemusí se vody bát. Mnoho z nás jezdí do lázní, chodí do sauny, na koupaliště, plaveme a potápíme se v moři.

Jeden starší pán se rád potápí (až na 4 hodiny) a pomůcka drží bez problému. Máme zkušenosti, že v teplé vodě pomůcka více přilne k tělu, ale okraje podložky se trochu rozmáčí. K tomu se hodí půlkroužky, které zvětší přídržnou plochu a zabrání před rozmáčením okrajů. Existují i “ledvinky“, do kterých je možné stomickou pomůcku skrýt před zraky zvědavců.

Soutěž Českého ILCO „Stomické pomůcky ve vodě“ zjišťovala jaké mají stomici zkušenosti při koupání v bazénech nebo v moři. Z odpovědí vyplynulo, že je možné se koupat naprosto bez problémů.

Důležité je před koupáním přelepit filtr a zkontrolovat přilnutí podložky. Po koupání důkladně osušit okolí stomické pomůcky a opět zkontrolovat podložku a sáček.

Ženy preferují jednodílné plavky nebo tankiny a muži třeba nosí plavky na kšandy.