Náš „sáček navíc“ neznamená konec s cestováním. A protože chceme cestování vám i sobě o trochu zjednodušit, naleznete zde nejen rady a vychytávky, které s cestováním stomiků souvisí, ale i jednotlivé jazykové verze popisující vaše stomické potřeby.

Připravili jsme pomocníky:

  • průkaz stomika
  • instrukce v několika světových jazycích
  • slovníček se základními stomickými pojmy
  • kontakty na členské organizace Evropské asociace stomiků

Průkaz stomika

Průkaz stomika využijete při cestovaní do ciziny, například při jednání s celními orgány na letištích, při ubytování v hotelech a hodí se i pro cestování po České republice. Obsahuje poučení, jak se ke stomikovi chovat, co je stomie, informace o pomůckách a kontakt na lékaře. Informace jsou ve 3 jazycích – česky, anglicky, německy. Překlady do dalších jazyků si můžete stáhnout níže. Průkaz vám vydá místní klub stomiků, jehož jste členem.

Členové spolku České ILCO, z.s. obdrží průkaz zdarma. Vystaví vám ho členský klub, kde jste registrováni, na základě vyplněné žádosti (ke stažení ZDE).

Pacientům, které navštíví dobrovolník Českého ILCO, může průkaz vystavit tento dobrovolník.

Vzdálené vystavení průkazu – pacienti, kteří nejsou členy, musí nejprve uhradit poplatek 50 Kč za zaslání průkazu. Platební údaje vám zašleme po obdržení žádosti o vystavení PRŮKAZU STOMIKA.

Vyplněný formulář odešlete na adresu České ILCO, z.s., Polská 1664/15, 120 00 Praha 2, nebo e-mailem na ilco@ilco.cz. Po obdržení formuláře Vás budeme kontaktovat.

Stáhněte si dodatek k průkazu stomika v jazyce, který se vám hodí:

Slovníček se základními stomickými pojmy a kontakty na členské země EOA

Při cestování by se vám mohly hodit kontakty na jednotlivé národní organizace stomiků v členských zemích Evropské asociace stomiků (EOA = Europe Ostomy Association). Nebojte se na ně obrátit, kdybyste v příslušné zemi potřebovali s něčím poradit nebo pomoct. Zde jsou uvedeny všechny členské organizace.

Slovníček ke stažení ZDE

Čeká vás cesta letadlem? S dnešními pomůckami to není žádný problém. Rady a tipy si přečtěte ZDE.

Přejeme vám šťastné cestování bez komplikací a omezení. A když nám z cest občas pošlete své poznatky, postřehy či připomínky, rádi je zpracujeme a zařadíme na tyto stránky.