GA4

Na webu Českého ILCO se často vyskytují dotazy týkající se cestování. Vybrali jsme jeden, týkající se letu letadlem.

Jsem prakticky čerstvou stomičkou. Co je půl roku v lidském životě. Chtěla bych cestovat letadlem, ale nevím, co to udělá s mým sáčkem. Používám jednorázový výměnný systém. Má být filtr přikrytý lepítkem nebo mohu nechat filtr bez přelepení.

Děkují za odpověď, Lenka

Odpověď: Vážená paní Lenko, cestování letadlem s dnešními pomůckami není žádný problém. Já jsem stomik více než 26 let a letěl jsem asi dvacetkrát. Dvakrát jsem byl dokonce za Atlantikem. V ILCO Zpravodajích se můžete dočíst o cestování a plavání našich členů. Jedna z nás se dokonce vypravila až na Nový Zéland (článek ZDE).

S čím je třeba počítat:

  • Nezapomeňte si vzít pomůcky na 2-3 dny do příručního zavazadla. Při přesedání se může na nějaký čas zatoulat hlavní zavazadlo. Pokud letíte jen jedním spojem, problém s největší pravděpodobností nenastane. Do hlavního zavazadla si vezměte pomůcky na celou dobu pobytu s dostatečnou rezervou. V cizím prostředí může být spotřeba pomůcek větší. Sháněním pomůcek v zahraničí si můžete pokazit dovolenou.
  • Kabina letadla je tlakována, takže nejsou nutné speciální úpravy pomůcky, než jaké běžně používáte.
  • Jídlo. Nedoporučoval bych nějaké hladovění před cestou, ale ani přílišné najedení. Strava před cestou by měla být lehká pokud možno bezezbytková. Každý zkušenější stomik už ví, co mu nedělá problémy. Kolostomik, který alespoň příležitostně iriguje, může před cestou irigovat a tím nemá asi dva dny problémy.
  • Dnešní letadla jsou vybavena toaletami. Při kratších letech (Jadran, Řecko, Turecko) patrně nebude potřeba používat toaletu. U velkých letadel je několik toalet. Pro stomika jsou výhodnější ty uprostřed. Toalety u boční stěny mají oblou stěnu. Stomika, který obvykle stojí před toaletou, nutí oblina poněkud k záklonu. Běžná výměna sáčku nedělá zvláštní problém. Jelikož jsou toalety poměrně frekventované, je dobré užít kapky do sáčku a odstraňovač zápachu.
  • Při kratších letech (4-5 hodin) není asi nutno řešit problémy s natékáním končetin. Při delším sezení, se problém může objevit. Doporučuje se procházet se v uličce, procvičit si nohy. Užití léků proti srážení krve bych nechal na lékaři, pokud by zdravotní stav něco takového vyžadoval.
  • Běžnou rentgenovou kontrolou na letišti projdete jako stomik bez problémů. Výjimkou byla předsedkyně Českého ILCO, která používala kýlní pás. Ukázalo se, že obsahoval vyztužující kovová vlákna. Můžete si o tom přečíst ZDE. V příručním zavazadle nemůžete mít nůžky (předseda SLOVILCO o ně přišel v Paříži), proto si připravte do příručního zavazadla pomůcky s předvystřiženým otvorem. Také jsou omezovány kapaliny v lahvích a třeba krémy v tubách. Informace najdete na webu letecké společnosti. Je dobré si pořídit průkaz stomika (v klubech stomiků nebo v Informačním a poradenském centru Českého ILCO v Praze, případně u dobrovolníků ILCO), kde je vše popsáno v angličtině a němčině a ke stažení jsou i další cizojazyčné verze. Poslouží zejména stomikům, kteří dostatečně neovládají cizí jazyk. Vyhnete se tak náročnému vysvětlování před frontou dalších cestujících při odbavení.
  • Koupání v moři je příjemné. Dle mých zkušeností jsem se nesetkal s tím, že by to mělo podstatný vliv na přilnavost pomůcky. Hmota podložky dvoudílného systému trochu změkne, ale drží dobře. Sáček je dobré si po koupání vyměnit, zejména pokud povrchová tkanina přijímá vodu. Většinou stačí sáček i podložku vysušit po koupání ze všech stran. Při koupání nezapomeňte přelepit filtr. Lze použít i pomůcky, u kterých je podložka bez želatiny. Podložka pak nepřijímá vodu, nebobtná a vydrží vám klidně celý den u vody. Některé firmy nabízejí přímo pomůcky s voděodolnou podložkou.

Předpokládám, že cestu zvládnete bez sebemenších problémů. Já létám velmi rád a na každou cestu se těším.

Přeji krásnou dovolenou a budu rád, když se o svoje zkušenosti podělíte s ostatními stomiky na našem webu nebo ve Zpravodaji.

Autor: Pavel Kreml, předseda Slezského klubu stomiků Ostrava, z.s. (otištěno ve Zpravodaji 1/2017)