První kroky se stomií

Jste stomický benjamín nebo vám právě sdělili, že budete mít stomii? Každý z nás má na začátku plno otázek. Zkuste se začíst a najít odpovědi na to, co vás o životě se stomií zajímá.

Přejeme hodně zdraví a ať vše brzo zvládnete.

Seznámení se stomií

Co je stomie? Proč jí máme? Základní informace o stomi, příčinách a typech stomie najdete v záložce Co je stomie.

Příprava na stomii

Před plánovanou operací nebo vyšetřením střev je důležité je řádně vyčištit. Lékař většinou předepíše čistící roztok a pomáhá i úprava stravy před samotným zákrokem. Jak na to, aneb Příprava na operaci nebo vyšetření.

Lékař může na základě vašeho zdravotního stavu rozhodnout o založení stomie již před operací, nebo stomii zmínit jako její možný výsledek – Plánovaná stomie.

Zakreslení stomie je možné v případě plánovaných operací, když jde o stav akutní nouze, je tato možnost omezena – Vyhledání optimálního místa pro stomii.

Pokud se o stomii rozhodne až na sále, je to pro pacienta často velkým překvapením a většina vůbec neví, co stomie je – Probuzení se stomií.

Na stomii nejsme sami

Desatero pro nové stomiky – neexistuje odpověď na otázku: „Proč zrovna já?“ Je však normální, hledat odpovědi na otázky spojené s dalším životem.

Zdravotní sestřička, která nás seznámí s tím, co je v péči o stomii a životě se stomií potřeba vědět, se nazývá stomická sestra. Veškeré podstatné informace nám sdělí před operací, nebo až po ní, pokud není stomie plánovaná.

První setkání stomasestry se stomikem

Video: Stomická poradna

Video: Stomická sestra

Vztah mezi stomikem a lékařem

Péče o stomii

O stomii a její okolí je potřeba pečovat, protože jen tak bude pytlík držet na svém místě. Jak na to se dozvíte v Péče o stomii.

Díky stomii budeme doma potřebovat místo na spoustu krabic s pomůckami. Nejvíc místa zaberou pytlíky, pak odstraňovače a čistící a ochranné prostředky.  Jaké typy existují, které si vybrat, kdo je předepíše, kolik jich potřebuji, jsou hrazené a co když nestačí? Mrkněte na pomůcky.

Strava

Co jíst po operaci střev? A co jídlo a stomie? Se stomií mohou souviset různá dietní omezení a každý má jinou zkušenost. Je třeba poslouchat doporučení lékaře i své tělo a hlavně hodně a dobře kousat  – Strava

Mýty o stomii

O životě se stomií se příliš nemluví, a proto panuje spousta mýtů a doměnek. Jak je to doopravdy? Mýty o stomii.

Život se stomií

Stomií život nekončí. Můžeme většinout dělat mnoho věcí jako dřív. Například sportovat, chodit do práce, cestovat, mít vztahy, děti. Jak žít se stomií? – Život se stomií

Zajímavé informace a kontakty

Kdo je stomická sestra, kde je infocentrum pro stomiky, jak vypadá stomaporadna a další zajímavé informace a kontakty

Osobní zkušenost

Sdílení vlastních zkušeností pomáhá. Budeme rádi, pokud nám napíšete svůj příběh, jak zvládáte život se stomií, jaké používáte pomůcky, nebo si navzájem poradíme nějaké triky.

Registrujte se a staňte se součástí komunity

Chcete psát komentáře, sdílet svoje osobní zkušenosti,
zeptat se na to, co vás zajímá, nebo mít svůj blog?