Pomůcky

Stomie se stává součástí našeho života i těla. Je důležité novou situaci co nejrychleji přijmout a naučit se o stomii pečovat. Navrátit se zpět do života pomohou i správné pomůcky.

Přejeme vám, ať situaci co nejlépe zvládnete.

Příchod z nemocnice

Po příchodu z nemocnice nám v koupelně zabereou místo neznámé prostředky pro péči o stomii a ve skříni krabice plné divných pytlů. Jak se v tom všem vyznat, jak o stomii pečovat a co dělat v případě potíží nás poradí stomická sestra.

Některé pomůcky pomáhají udržet pytlík tam, kam patří. Výběr jednotlivých pomůcek a prostředků ovlivňuje to jaký druh stomie máme, vzhled jejího okolí, individuální snášenlivost jednotlivých pomůcek nebo odlišné potřeby každého z nás. Nelze doporučit jednu zaručenou pomůcku pro každého, ale snad vám alespoň usnadníme orientaci.

Stomie i tělo se mění a proto je někdy nutné vyměnit dlouho vyhovující pomůcky nebo prostředky za jiné. Nebojte se toho a řekněte sestřičce, pokud vám pomůcka nesedí, nevyhovuje, nebo nějak omezuje. Správným výběrem a používáním předejdeme zdravotním komplikacím a nepříjemným situacím.

Kdo předpisuje pomůcky

Stomické pomůcky předpisuje smluvní lékař pojišťovny odbornosti URL, PRL, CHR, INT, OHM. Předpis se nazývá „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku „. Lékař ho může předepsat maximálně na 3 měsíce. Pomůcky nelze předepisovat zpětně a na daný měsíc se předepisují pomůcky nejpozději poslední den v měsíci.

Limity pomůcek

Naprostá většina stomických pomůcek dostupných u nás je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Jaké jsou možnosti a limity najdete v Limity stomických pomůcek. Zdravotní pomůcky pro pacienty se stomií nepodléhají schválení revizního lékaře. Bližší informace poskytují infolinky stomických firem, stomasestry a kluby stomiků.

Firmy dodávající pomůcky

V České republice existuje 8 firem, které dodávají stomické pomůcky. Všechny mají bezplatné telefonní linky, na kterých poradí v případě problémů s pomůckami, s výběrem vhodné pomůcky a nebo ochotně zašlou vzorky na vyzkoušení. Doporučujeme občas o vzorky zažádat, nebo se nechat informovat o novinkách, protože pomůcky a materiály se stále vyvíjí.

  • ConvaTec
  • Coloplast
  • B. Braun
  • Dansac
  • Distrimed
  • WELLAND Medical
  • Eakin
  • Sabrix

Více informací Stomické pomůcky – Firmy.

Video o pomůckách

Jak se v tom všem vyznat a orientovat? Možná vám pomůže skvělé video o stomických pomůckách.

Jak získám pomůcky

Před odchodem z nemcnice dostaneme veškeré informace o péči a pomůckách. Stomasestra nám pomůže vybrat správné a vyhovující pomůcky a z nemocnice odejdeme s jejich zásobou na první měsíc. Delší období se nedoporučuje, protože stomie po operaci mění svůj tvar a velikost a je možné, že v prvních měsících budeme muset změnit pomůcku. Kdykoli vám přestanou vyhovovat stávající pomůcky, obraťte se na stomasestru, která vám poradí a společně vyberte jiné. Ne každý má možnost navštěvovat stomaporadnu, a tak obdržíme seznam a informace pro lékaře, který nám bude pomůcky nadále předepisovat.

Když pomůcky nestačí

Může se stát, že vám stanovený limit pomůcek nestačí. Ať už je příčinou průjmové onemocnění, poranění v okolí stomie, nerovnost nebo něco jiného, může být navýšen limit na základě žádosti schválené revizním lékařem. Pokud Vám pomůcky nestačí dlouhodobě, zkuste se poradit o změně pomůcky nebo zkontrolujte postup ošetřování.

Jak často se mění pomůcka

Uzavřený sáček jednodílný se po naplnění vymění dle četnosti vyprazdňování 1-2x denně. Uzavřený sáček dvoudílný podle potřeby se 1-2x denně vymění pytlík, ale podložka zůstává na těle 3-4 dny.

Výpustné/urostomické sáčky jednodílné se podle potřeby během dne vypouští a celý sáček se jednou denně vymění. Výpustné/urostomické sáčky dvoudílné se podle potřeby během dne vypouští a jednou denně se vymění pytlík, ale podložka zůstává 2-3 dny.

Poznámka: Pytlík i podložku můžete mít na těle delší dobu než se uvádí, ale to nedoporučujeme, protože delším nošením se snižuje lepivost podložky. Také se může opotřebovat nebo ucpat filtr a je lepší předejít nepříjemným situacím.

Kam dál?

Pytlík

Jak se liší pytlíky podle druhy, rozdíly v materiálech a provedení si přečtěte na stránce – Stomický pytlík

Příslušenství

Co použít k péči o stomi, výměně podložky a co nám usnadňuje život si přečtěte na stránce – Příslušenství pro péči o stomii

Ostatní

Důležité informace, zajímavé odkazy a užitečné kontakty – Užitečné informace a kontakty