Mýty o stomii

O stomii se příliš nemluví, proto je kolem ní spousta mýtů a domněnek. Pojďme si je potvrdit nebo vyvrátit. Pokud jsme na něco zapomněli, napište nám.

Stomii mají jen starší lidé - NE

O stomii se příliš nemluví a lidé si často myslí, že se týká jen starších lidí se závažným onemocněním. Proto jí mnohdy odmítají i v případě, že jim může zachránit život.

Stomii může mít každý. Když má miminko při narození špatně vyvinutá střeva, zachrání mu život dočasná stomie. Pro mladé lidi s Crohnovou chorobou je stomie řešením pro kvalitnější život, někdy i pro život samotný.

Stomie jako poslední varianta léčby – NE

Někteří pacienti se setkají s tím, že je lékař informuje o stomii jako o opravdu posledním řešení zdravotního problému. Pacient pak stomii odmítá, protože si myslí, že mu stomie zkomplikuje život. Opak je pravdou.
Stomie může při některých zdravotních problémech přinést úlevu, zlepšení života a dokonce život zachránit. Většina z nás žije stejně jako před operací. Užíváme si života možná víc než dřív, i když si to málokdo uměl na začátku představit.

Stomie je navždy – ANO i NE

Stomie nemusí být trvalá. Skoro 50 % stomií tenkého nebo tlustého střeva je časem zanořeno. Někdy bývá stomie založena jen proto, aby se střeva správně zahojila.
Dočasná stomie může být vyvedena na pár týdnů nebo měsíců. V případě, že je nefunkční konečník, nebo pokud jde o urostomii, bývá stomie trvalá. Někdy se i z dočasné stomie může stát trvalá. Nefrostomie (vývody z ledvin) jsou zpravidla dočasné.
Ať jde o stav trvalý, nebo dočasný, vždy je lepší stomii přijmout a vyrovnat se s novou situací. Pomáhá to dobrému hojení a uzdravení.

Stomické pomůcky podtékají, nedrží, zkrátka je to potíž – NE

Existuje velká škála stomických pomůcek a každý si musí najít ty, které mu budou vyhovovat. Jen pomůcka nevhodná pro daného pacienta může způsobovat problémy.
S výběrem by nám měla pomoci zkušená stomasestra, která nás také naučí, jak pomůcky používat.
S jedním typem pomůcky nevystačí pacient celý život, protože okolí stomie se mění, stejně jako naše aktivity.
Naučit se opravdu dobře zacházet s pomůckami chvilku trvá. Je třeba být trpělivý, ale většinou to každý nakonec zvládne.

Už nikdy nepůjdu mezi lidi – NE

Život se stomií není na začátku lehké přijmout, protože si nikdo nedovede představit, co to obnáší. Proto mnohé z nás po sdělení „máte stomii“ napadne, že už nikdy nebudeme dělat to, co dřív, a hlavně nepůjdeme mezi lidi.
Po nějaké době však onemocnění, které k založení stomie vedlo, zvládneme, naučíme se používat vhodné pomůcky a vyrovnáme se s novým způsobem vyprazdňování psychicky. Řada stomiků se vrátí do zaměstnání, chodí do divadla, letí na dovolenou, chodí po horách a plave.
Proto se nebojte, každý potřebujeme trochu času. A až to zvládnete, vyražte ven.

Každý to uslyší – NE

Stomie občas vydává zvuky a někdy zrovna v nejméně vhodnou chvíli. Vše se dá eliminovat nenadýmavou stravou, vhodným typem pytlíku, přelepeným filtrem.
Pokud se to stane, není třeba na to dále upozorňovat. Často také býváme na zvuky citlivější než ostatní a slyšíme to, co nikdo kolem.

Stomii můžu mít jen po rakovině střev – NE

Rakovina střev je příčinou zavedení stomie jen asi v 50 % případů. Existuje celá řada onemocnění a zákroků, které končí zavedením stomie:
  • Při velkých problémech se záněty střev, na které nezabírá léčba
  • Při akutní břišní příhodě, překážce nebo proděravění střeva, zánětlivých výchlipcích střev, při vrozených vývojových vadách, úrazech a poraněních
  • Z řady dalších příčin jako jsou píštěle, inkontinence stolice, poškození z ozařování, endometrióza, překážka v močových cestách, neléčené záněty močových cest apod.

Raději umřít, než mít stomii – NE

Když nám lékař sdělí, že budeme mít stomii, je to šok. Přijdou obavy z toho, jak se dá se stomií žít a zda nás přijme okolí.
Všichni víme, jak nesnadné to je. Pokud bychom si mohli vybrat, zda si necháme vyšít stomii dobrovolně, málokdo by asi přikývnul.
Pokud máte možnost se rozhodnout, věřte, že se to dá zvládnout a jděte do toho. Těch pár nepříjemností, které se stomií zažijete, stojí za záchranu života i zlepšení zdravotního stavu. Díky moderním pomůckám je možné žít aktivní život.
Přečtěte si naše příběhy a uvidíte kolik z nás dělá vše jako dřív. Jen nedostatek informací vede k obavám a nesprávnému rozhodnutí, které se později nedá změnit.

Stomie bolí – NE

V období po operaci jsou samozřejmě rána i celé břicho bolavé, ale bolest časem odezní. Zdravá stomie nebolí. Sliznice střeva totiž nemá nervová zakončení.

O stomii se nemluví – ANO i NE

O střevech a vyprazdňování se moc nemluví, a proto se mnoho z nás obává toto téma otevřít i se svými blízkými. Někdy i odborník sdělí pacientovi, aby o vývodu nemluvil.
Mnoho zdravotních problémů bývalo ještě donedávna tabu a dnes se o nich otevřeně diskutuje. O stomii si už také přečteme v časopisech, objevují se rovněž reportáže v televizi.
Stomie už není tabu. Je jen na vás, jak a komu o ní řeknete. Každý z nás je jiný, někdo má potřebu se svěřit všem lidem kolem sebe, někdo jen rodině a jsou i lidé, o kterých nikdo neví, že vývod mají.

Všichni poznají, uvidí, ucítí, že mám stomii – NE

První co nás napadne, když se o stomii dozvíme, je, že to každý pozná. Když ale vedle sebe postavíte lidi se stomií a bez ní, určitě nepoznáte, kdo je a kdo není stomik. Každý se časem naučí nosit pohodlné, hezké oblečení a používat pomůcky tak, aby nic nebylo vidět.

Protože máme pytlík na břiše, máme také obavy z případného zápachu. Ti, kdo se setkali se stomickými pomůckami, které se používaly ve 20. století, se zápachu přirozeně obávají. Dnes by už ale díky moderním pomůckám nemělo být nic cítit. Pokud ano, je to chybným výběrem pomůcky, chybou v péči o stomii nebo jinými faktory. Někdy jsme také na vnímání pachů citlivější a sledujeme se více, zejména, pokud se přidají zvukové projevy.

Nebojte se zeptat blízkých a uvidíte, že jim někdy ani nedojde, že vlastně stomii máte.

Musím přestat sportovat – NE

Se stomií život nekončí. Můžeme se věnovat různým sportům a dokonce i plavat. Stomické pomůcky lze používat ve vodě tehdy, když jsou bez filtru, nebo si filtr přelepíme.
Konzultujte se svým lékařem svůj oblíbený sport a buďte opatrní.