Až se stomií si užívá života, dříve mohla sotva vycházet z domova

Janka R., 37 let, koordinátorka

Stomie od roku 2019, Crohnova choroba

Přestože Jana ve 22 letech zažívala obrovské bolesti a lékaři jí oznámili, že má Crohnovu chorobu, vdala se a porodila dvě děti. Její zdravotní potíže se ale začaly zhoršovat a přidala se artritida, pak abscesy – následek hnisavých infekčních onemocnění. Její trápení vyvrcholilo rektovaginálními píštělemi, kvůli kterým se z ní stala nejprve stomička dočasná a za další rok už trvalá. Se stomií žije Jana konečně bez bolesti a zároveň aktivně.

6M3A5316
Herečka Klára Tomanová a koordinátorka Jana K.

Jaká je tvoje diagnóza a jak ses o ní dozvěděla?

Ve 22 letech jsem trpěla silnými bolestmi břicha, teplotami, bolestmi kloubů a hlavně četnými průjmy. Když jsem už nedokázala vstát z postele, převezli mě do nemocnice, kde mi diagnostikovali Crohnovu chorobu. V té době jsem vážila pouhých 42 kg.

Jak na to reagovalo okolí?

Rodiče byli velmi smutní a báli se o můj život. V průběhu let, kdy jsem už byla vdaná a měla děti, nikdo nechápal, že jsem stále unavená a něco mě bolí. Často jsem byla označovaná za lenocha a hypochondra.

Co ti v období po sdělení diagnózy nejvíce pomohlo?

Několik měsíců po sdělení diagnózy jsem zjistila, že jsem těhotná. Moje myšlení se okamžitě zaměřilo na miminko, což přispělo k zlepšení mé psychiky i zdravotního stavu.

Jaký byl tvůj život před zákrokem?

Před zákrokem jsem se trápila neustálými průjmy, bolestí, rektovaginálními píštělemi a abscesy. Skoro jsem nemohla vycházet z domu. Únava a totální vyčerpání mi nedovolovaly plnohodnotně pracovat a věnovat se rodině.

Jaký je tvůj život se stomií?

Nejprve se ze mě stala stomička dočasná a za další rok už trvalá. Po zákroku jsem to opět já. Se stomií funguju skoro jako zdravý člověk. Někdy se vyskytnou mráčky, ale už není pořád zataženo s bouřkami jako předtím.

Co ti stomie vzala / dala?

Stomie mi nevzala nic. Naopak mi dala plnohodnotný život, který si mohu pořádně užívat. Chodím cvičit i 3x týdně.

Co bys vzkázala pacientům, kteří jsou nově diagnostikovaní a hrozí jim vyvedení stomie?

Možná text od Daniela Landy: “Touha je zázrak. Takže přej si co chceš. Probouzej sílu, s ní už neklopýtneš…“ Nikdy se nevzdávejte. Život je příliš krátký a krásný na to, abychom přestali bojovat o kousek svého štěstí.

Stomie nás nezastaví, je to jen detail! logo kampaně

Stomie v bazénu: Jak veřejně odhalit stomii?

Janka je jednou z tváří kampaně STOMIE NÁS NEZASTAVÍ, JE TO JEN DETAIL!  Ve spotu Jak veřejně odhalit stomii v bazénu ji ztvárňuje herečka Klára Tomanová.

Dejte nám vědět, jak se vám kampaň líbí, a nezapomeňte sledovat sportovní aktivity Jany na facebookové stránce NEmocný osud.

Díky vaší pomoci můžeme pomáhat stomikům k návratu do plnohodnotného života.