Stomie nás nezastaví,

JE TO JEN DETAIL!

 

Seznamte se s příběhy stomiků, kteří žijí naplno.

Patronka kampaně Vanda Hybnerová o zkušenosti se stomií

Stomie, neboli umělý vývod většinou ze střev a močového měchýře, se může týkat kohokoliv z nás – nezávisle na věku a pohlaví. Přestože stomie občas připraví trapné chvilky, zachraňuje životy. Podívejte se na video s patronkou kampaně STOMIE NÁS NEZASTAVÍ, JE TO JEN DETAIL! herečkou Vandou Hybnerovou. Dozvíte se, jak vývod vnímá a jak zasáhl do jejího života.

Fanda, Ondra, Maky a Janka o životě s vývodem

Crohnova choroba, onkologické onemocnění ani endometrióza nemusí skončit tragicky. Když lékaři zasáhnou včas a vytvoří stomii, život může plnohodnotně pokračovat dál. Nevěříte? Na příbězích stomiků Fandy, Ondry, Maky a Janky poznejte, jak se i se stomickým pytlíkem dá žít aktivně, s lehkostí a s humorem.

Jak si můžeme společně usnadnit život?

Inspirujte se v krátkých videích, jak reagovat při setkání se stomikem v bazénu, při sportu či intimní chvilce. Nebo jak o vývodu přirozeně mluvit s dětmi. A nezapomínejte – strach, že se stomický pytlík projeví na veřejnosti, občas provází každého stomika. Buďme k sobě proto tolerantní a ohleduplní. Stomie nás přece nezastaví. Vždyť je to jen detail!

„Jestli máte pytlík u boku, pupínek na tváři, vyražený zub nebo kuří oko, tak je to úplně stejný detail.
V důsledku stomie život nekončí. Díky stomii život může pokračovat. Kdyby vás to náhodou někdy potkalo, tak se z toho prostě hlavně nepo… S humorem. Nadhled. A je to detail!“

Vanda Hybnerová, herečka a patronka kampaně

Podporujte lidi s vývodem spolu s námi

Děkujeme vám všem, kdo o životě se stomií šíříte osvětu a lidi s vývodem podporujete. Stejně jako herci a herečky, které jste mohli vidět v našich spotech. Jaké mají se stomií zkušenosti a co podle nich nejvíce pomáhá v trapných situacích? To se dozvíte níže. A my budeme moc rádi, když naše příběhy a videa budete šířit dál spolu s hashtagy #jetojendetail #stomienasnezastavi #podporujilidisvyvodem.

Jiří Lábus

Jiří Lábus

Herec v roli penzisty Františka H.

Více

Hrál jste ve filmu Klauni, kde byl v roli stomika Oldřich Kaiser. A v rámci kampaně Českého ILCO na podporu lidí s vývodem nově také ve spotu Jak dětem vysvětlit stomii. Máte se stomiky i jiné zkušenosti?

Osobní zkušenost nemám.

Stomici často svůj pytlík skrývají, bojí se, že je okolí odsoudí. Mistrně ztvárňujete role lidí, kteří zažívají trapnost. Co podle Vás nejvíce pomáhá v trapných situacích?

Velkou devízou v těchto situacích je, když má člověk alespoň trochu smysl pro humor.

Co byste popřál lidem se stomií?

Lidem se stomií přeji úspěšnou léčbu. V současné době jde medicína dopředu mílovými kroky a věřím, že se časem najde způsob, jak pomoci neinvazní cestou.

Martin Pechlát

Martin Pechlát

Herec v roli trenéra Ondřeje B.

Více

Ve spotu Co s uvolněným pytlíkem při sportu, který je součástí kampaně Českého ILCO, ztvárňujete stomika Ondru. Máte se stomií i jinou zkušenost?

Ano, máme stomii v rodině. Tatínek má stomii po onkologickém zákroku. Zůstal aktivní, žije stejným způsobem jako předtím, jezdí na kole, rybaří.

Stomici často svůj pytlík skrývají, bojí se, že je okolí odsoudí. Co podle Vás nejvíce pomáhá v trapných situacích?
Nevím, jak bych reagoval, nejsem stomik. Obecně v trapných situacích pomáhá humor.

Co byste popřál lidem se stomií?
Přeju jim, aby to nesli statečně a snažili se dál žít co nejaktivněji.

Anna Čtvrtníčková

Anna Čtvrtníčková

Herečka v roli produkční Maky S.

Více

V rámci kampaně Českého ILCO na podporu lidí s vývodem jste hrála ve spotu Jak zvládnout rande v parku se stomií. Bylo to vaše první setkání s vývodem nebo máte i jinou zkušenost?

O stomii jsem už slyšela, ale až na natáčení spotu pro České ILCO jsem se poprvé setkala se stomičkou. Dozvěděla jsem se, že stomie není nemoc, jak jsem si původně myslela, ale následek různých nemocí.

Stomici často svůj pytlík skrývají, bojí se, že je okolí odsoudí. Ztvárňujete role lidí, kteří zažívají mimo jiné i trapnost. Co podle Vás nejvíce pomáhá v trapných situacích?
Myslím si, že je dobré se umět zasmát. Pomáhá uvědomit si, že trapná situace je dočasná. Za chvíli stejně všichni zapomenou.

Co byste popřála lidem se stomií?
Stomikům bych chtěla popřát, aby neměli pocit, že svůj pytlík (stomický) musejí skrývat. Taky jim chci popřát, aby byli obklopeni lidmi, pro které je stomie normální. A ze všeho nejvíc jim přeju, aby byli zdraví.

Klára Tomanová

Klára Tomanová

Herečka v roli koordinátorky Janky K.

Více

Hrála jste ve spotu Jak veřejně odhalit stomii v bazénu, který je součástí osvětové kampaně Českého ILCO. Bylo to Vaše první setkání se stomií nebo máte i jinou zkušenost?

S tímto tématem jsem se obecně setkala úplně poprvé. Když jsem ve spotu hrála ženu, která se odhodlává poprvé s vývodem vstoupit do bazénu, uvědomila jsem si, jaké překážky stomici překonávají.

Stomici často svůj pytlík skrývají, bojí se, že je okolí odsoudí. Jako herečka ztvárňujete i role lidí, kteří zažívají trapnost. Co podle Vás nejvíce pomáhá v trapných situacích?
V trapných situacích pomáhá asi jediné – tolik to neřešit. Ale myslím, že si plně nedokážu představit, jak se stomici v tomhle ohledu cítí a co prožívají.

Co byste popřála lidem se stomií?
Hodně síly, zdraví a to nejláskyplnější okolí.

Trapas na place? Stačí zachovat úsměv a klid

Pět herců, čtyři stomici, 2 psi, štáb a několik natáčecích dnů, během kterých se nepříjemnosti a trapasy nevyhnuly ani nám. Jak se videa natáčela a jak naše kampaň probíhá? Prohlédněte si fotogalerii a sledujte České ILCO na facebooku, InstagramuYouTube, kde vám (nejen) ze zákulisí postupně budeme odhalovat víc.

#jetojendetail #stomienasnezastavi #podporujilidisvyvodem

Vše o stomii na webu Českého ILCO

České ILCO

Život se stomií

 Jaké jsou druhy stomií, jak se o vývod starat a jaké to je, s ním žít? Zjistěte o stomii více.

České ILCO

Příběhy stomiků

Přečtěte si příběhy dalších stomiků, kterým vývod usnadnil nebo dokonce zachránil život. 

České ILCO

Aktivity pro stomiky

 České ILCO pomáhá více než 14 tisícům stomiků. Jaké aktivity a projekty pro lidi s vývojem realizujeme?

Partneři kampaně

Osvětovou kampaň STOMIE NÁS NEZASTAVÍ, JE TO JEN DETAIL! realizuje České ILCO v rámci projektu Ano, my můžeme!Malého grantového schématu programu Zdraví pod č. ZD-MGS3-028 financovaného z Fondů EHP. 

Kampaň se tvořila ve spolupráci s Vandou Hybnerovou a skupinou Remízek.

Spoty inspirovaly příběhy desítky stomiků z celé České republiky.

Děkujeme všem hercům, kteří ve spotech vystoupili bez nároku na honorář:

Vanda Hybnerová, Jiří Lábus, Martin Pechlát, Anička Čtvrtníčková, Radek Lajfr a Klára Tomanová.

Chcete vědět, co je nového a co pro vás chystáme?

Přihlaste se k odběru e-mailových ILCO Novinek!