Jak často se mění sáček, je jedna z prvních otázek po vyšití stomie. Obecně záleží na typu pomůcky. Pokyny výrobců a limity pojišťoven jsou následující:

Jednodílný systém se skládá ze sáčku jehož součástí je lepicí plocha a mění se jednou denně.

Dvoudílný systém tvoří podložka a sáček. Podložka se nalepí na tělo a na ní se nacvakne, nebo nalepí pytlík. Sáček se mění jednou denně a podložka zůstává na těle 3 dny.

Ve skutečnosti je to velmi individuální. Především v období po operaci, nebo v případě potíží se stomií, se může spotřeba sáčků zvýšit. Například když dojde k podtečení, je potřeba pytlík vyměnit dříve. Někdy máme naopak klidnější období a je možné nechat sáček nebo podložku i malinko delší dobu. Určitě není dobré si pomůcky šetřit a snažit se dosáhnout rekordu v tom, jak dlouho nám pytlík na těle vydrží. Pomůcky jsou vyráběny tak, aby splňovali ochrannou funkci a pokud je budeme nosit moc dlouho, snižuje se přilnavost lepidla a ztrácí se jeho ochranná funkce. Delším nošením pomůcky si můžeme způsobit komplikace. Může dojít k odlepení, podtečení a poškození pokožky. Pokud se objeví svědění, nebo pálení pod podložkou, může to být známka alergie nebo signál k výměně podložky. Také zápach svědčí o tom, že je podložka na těle příliš dlouho.

Nejvhodnější čas k výměně pomůcky, je pro většinu stomiků ráno, kdy je stomie ještě v klidu. Pokud si před tím dáme snídani a kávu, stomie začne být aktivní a výměna se může komplikovat. Sami časem nejlépe poznáme, kdy je vhodný čas. Zda měnit pomůcku v rámci osobní hygieny (sprcha, vana), nebo se sprchovat s pomůckou a stomii ošetřit v rámci výměny pomůcky.

Jak na to? 

Péče o stomii vyžaduje cvik. Na začátku je péče náročnější, nevíme co a jak dělat a výměna trvá často dlouho. Časem si ale zvykneme, naučíme se různé vychytávky a také poznáme, kdy je nejvhodnější čas. Stomii je vhodné ošetřovat v koupelně, kde máme po ruce vodu a mýdlo a okolo sebe dostatek prostoru. Vhodné je mít zrcadlo umístěné tak, abychom viděli na stomii. Pokud nám to prostor nedovolí, stačí postavit menší zrcátko například na pračku. Před výměnou si nachytáme vše, co budeme potřebovat. Při výměně je vhodné být do půl těla nebo přichytit tričko, aby nám nepadalo a nepřekáželo.

Co si nachystat:

 • zrcátko
 • novou pomůcku
 • pytlík na odpad
 • mýdlo
 • papírové utěrky
 • nůžky
 • čistící a ochranné pomůcky pro péči o stomii  
 • ručník

Postup výměny sáčku:

 • Pomocí odstraňovače adheziv pomalu odlepujeme pomůcku. Přílišným tahem bez odstraňovače dochází k poškození pokožky a zvýšení citlivosti.
 • Použitý sáček vložíme do odpadu a okolí stomie pořádně omyjeme antibakteriálním mýdlem nebo stomickým prostředkem (ubrousek, roztok, pěna). Nejvhodnější je používat stomické příslušenství, protože není mastné a kůži nejlépe připraví na následné nalepení pomůcky. (Pozor na sprchové gely, které jsou mastné a mohou způsobit nepřilnavost pytlíku.
 • Okolí stomie osušíme papírovou utěrkou nebo ručníkem. Okolí stomie by mělo být před nalepením pomůcky dokonale suché. Vlhkost může způsobit odlepování podložky.
 • Podle stavu stomie a jejího okolí použijeme pomůcky a prostředky doporučené stomasestrou. Například ochranný pudr, krém, nebo destičku v případě poškození kůže, nebo vyplňující prostředky v případě nerovností.
 • Před nalepením pomůcky se na okolí stomie nanáší ochranný bariérový prostředek. Ten vytvoří film pro ochranu kůže a podpoří přilnavost pomůcky. Je nutné nechat film zaschnout, jinak by pomůcka nedržela.
 • Připravíme si pytlík. Otvor sáčku nebo podložky může odpovídat velikosti stomie, ale většinou je potřeba vytvarovat, nebo vystřihnout do požadované velikosti. Otvor by měl kopírovat tvar a velikost stomie. Doporučuje se otvor maximálně o 2mm větší než velikost stomie. Pokud by byl příliš těsný, mohlo by dojít k zablokování stomie, nebo podtečení. Velký otvor by mohl způsobit poškození nezakryté kůže v okolí stomie. Jak vystřihnout pomůcku? Firmy dodávají s pomůckami šablony na překreslení a vystřižení správného otvoru. Stomasestra nám vše ukáže a vysvětlí, že stomie se může časem měnit, proto je vhodné čas od času stomii zkontrolovat a překreslit novou velikost. Po určité době vše zvládneme tak, že velikost vystřihneme skoro i se zavázanýma očima. je důležité postupovat opatrně a používat zakulacené nůžky, aby nedošlo k porušení vnitřní strany pytle.
 • Pokud je kůže v okolí stomie suchá a pomůcka je připravena, můžeme nalepit pytlík. ten je vhodné před nalepením mírně nahřát na topení, vlastním tělem, nebo fénem (jen opatrně, aby nedošlo k porušení lepicí plochy). Odlepíme ochranou fólii, ohneme lepicí plochu v polovině a přiložíme na spodní okraj stomie. Začínáme v těsném okolí stomie a přecházíme k okrajů. Snažíme se uhladit podložku tak, aby jsme měli jistotu, že je všude správně přilepená a není nikde ani skulinka.