Příprava střev na operaci nebo vyšetření

Pokud je u vás plánována operace nebo vyšetření střev, předepíše vám většinou lékař přípravek na jejich vyčištění, který užijete před zákrokem. Ke správnému vyčištění pomáhá nejen přípravek, ale i úprava stravy před očekávaným zákrokem (podle instrukcí lékaře, nemocnice, nebo údajů v příbalovém letáku).

Doporučuje se:

  • několik dnů před plánovaným vyšetřením nebo zákrokem konzumovat bezezbytkovou stravu
  • den před vyšetřením nebo operací
    • snídaně – kašovitá strava
    • oběd – čistý vývar bez pevných kousků
    • po zbytek dne pít jen čiré tekutiny, neperlivá voda, ovocný nebo bylinný čaj, čirý džus bez dužiny, vyhnout se červeně zbarveným nápojům a po dohodě s lékařem vysadit preparáty, které by mohli ovlivnit vyšetření např. léčiva obsahující železo

Každé pracoviště vyžaduje různý postup užití přípravku. Někdy se pije na dvakrát, večer a ráno před vyšetřením. Někdy se pije pouze večer a někdy naopak pouze ráno před vyšetřením. Závisí na čase vyšetření a na požadavcích pracoviště nebo preparátu, které by vás o správném postupu mělo informovat.

Existuje velká škála přípravků a není možné doporučit ten zaručený a nejlepší. Zásadou je, že mají specifickou chuť, kterou někdo snáší více a něko méně. Přípravku je velké množství a následně je nutné vypít velké množství tekutiny aby vše proběhlo tak jak má. Nejdůležitější je se po užití přípravku pohybovat v blízkosti toalety. 

Dobrá příprava lékaři usnadní určit diagnózu, nebo provést operaci. Přípravu proto nepodceňujte.