Co si vezmu na sebe? Tuhle otázku řeší snad každý, bez ohledu na to zda má stomii nebo ne. Po operaci si většina stomiků neumí představit, jak se bude moci oblékat s pytlíkem na břiše. Bojíme se, že se náš šatník promění a budeme nosit jen dlouhé a volné kousky oblečení, aby náhodou nebylo nikde nic vidět. To ale není nutné. Každý se rád hezky obléká a je to možné i se stomií.

Jak na to? Důležité je, aby nás oblečení nikde netlačilo. Hlavně pásky a okraje oblečení by neměli zasahovat stomii. Také pytlík potřebuje dostatek prostoru, aby stomie mohla v pořádku odvádět a nedocházelo díky uskřípnutí sáčku k podtečení. Existuje stomické prádlo, které pomáhá zakrýt pytlík, zahladit jeho kontury a zvyšuje jistotu, že nám nikde nevypadne. Na stomický pytlík si můžeme také pořídit různé barevné obaly (kapsičky), díky kterým nebude pytlík vypadat jako zdravotní pomůcka. To se hodí zejména při sexu, aktivitách venku, na pláži a podobně. Na trhu je i speciální ledvinka, do které se pytlík schová a zejména muži ji rádi používají. Pro dámy doporučujeme těhotenské kalhoty, které mají v oblasti břicha volný a pružný materiál, a tudíž stomii ani pytlík neškrtí a vypadají moc hezky. Pokud rádi plavete, nemusíte se bát, i pro vás je na trhu několik firem, které šijí plavky pro stomiky. Muži často používají volné trenkové plavky a ti odvážnější nohavičkové plavky se šlemi. Dámy mohou zakrýt stomii ve vzorovaných plavkách, nařasených, nebo ve stylu oblíbených tankin.

Pokud nevíte co na sebe a máte pořád pocit, že je pytlík vidět, zeptejte se ve svém okolí, jestli je to opravdu tak. Někdy jde jen o náš dojem, protože při pohledu z vrchu se nám může vše jevit jinak. Také jsme někdy přehnaně kritičtí. Možná vám pomohou další tipy:

  • barevné vzory odvedou pozornost
  • tmavší barvy mají schopnost lépe skrýt pytlík než světlé
  • používejte šle místo pásku
  • spodní prádlo a trenýrky s vyšším pasem mohou skrýt vysoko vyšité stomie
  • vrstvěte oblečení
  • spodní prádlo pro stomiky udrží pytlík na svém místě a zahladí kontury

Nebojte se a zkoušejte nosit to co se vám líbí a pokud máte nějaký tip, napište nám.