Rozhovor s vítězkou ankety Moje stomická sestra Terezou Kobrlovou

Letošní vítězkou ankety Moje stomická sestra se stala Tereza Kobrlová. Terénní sestřička pro severní a východní Čechy ze společnosti Medimat inko, s.r.o. je žena se srdcem na správném místě – laskavá, empatická, důkladná a ve vztahu ke svým pacientům vždy profesionální.

Jaké vlastnosti a dovednosti by podle ní měla mít každá stomická sestra? A co vzkazuje lidem, kteří pro ni hlasovali v naší anketě? Přečtěte si rozhovor se stomickou sestrou roku 2023 Terezkou Kobrlovou.

Jak dlouho pracuješ ve zdravotnictví a proč zrovna stomická sestra?

Začalo to ve 3. třídě, od té doby jsem chtěla být sestřička. Zajímala jsem se hodně o zdravovědu, dělala vodní záchranářku.

V nemocnici jsem pracovala od roku 2006, ale ke stomiím jsem se dostala až po mateřské dovolené v roce 2012. Stomie mě začaly neskutečně bavit, proto jsem si udělala kurz a od té doby se dá říct, že jsem jim propadla. Byla to zásluha dvou mých kolegyň. Jedna kolegyně mě dostala k nim na oddělení a druhá mě do toho vtáhla tak, že mě péče o stomie začala opravdu bavit.

Pak jsem po pár letech odešla do soukromého sektoru, kde jezdím jako stomická sestra k pacientům domů. Je zde více času na učení a pacienti jsou více v klidu. Nejen, že jde vše vymyslet u nich doma přímo na míru, ale pacienti v domácím prostředí více vnímají celou edukaci.

Jak tuto pozici (stomické sestry) vnímají kolegyně a kolegové ve vaší nemocnici?

Dokud jsem byla v nemocnici, myslím, že jsem s ostatními neměla problém. Zde ve firmě jsem šestým rokem a moje kolegyně jsou také stomické sestry, takže většinou spolu řešíme záludnosti a mám pocit, že jsme celkem zapálený tým. Všechny se snažíme vyhovět pacientům, jak jen to jde.

Vzpomínáš si na svého prvního pacienta ve stomické poradně a chytil tě nějaký příběh za srdce?

Vzpomínám si na spoustu pacientů jak z nemocnice, tak z “Medimatu”, bohužel někteří už nejsou mezi námi. Někteří se ke mně vrátili a v terénu válčíme spolu dále. Za srdíčko mě většinou vezme jejich odchod na druhý břeh. Jelikož jsou vazby stomické sestry a stomiků dosti důvěrné, tak to dost často bolí.

Jak si dobíjíš baterky?

Časem stráveným s rodinou a naší fenečkou v lese. Moc rádi vandrujeme naší republikou a spíme v lese. Chodíme po našich horách a výletujeme. Jsem ráda, že mě v mé práci podporují, i když dost často je to na úkor času strávenému s nimi.

Co je pro tebe největší potěšení?

V práci, když mám spokojené pacienty, kteří svou stomii přijmou, nestydí se za ni, žijí normální život a jsou prostě v pohodě, protože jsme společně našli pomůcku, která jim vyhovuje – až občas zapomenou, že ji vůbec mají. V soukromí čas strávený s rodinou a přáteli.

Je podle tebe něco, co by měla mít každá stomická sestřička?

Stomická sestra by měla dělat svou práci srdcem. Každá z nás by se měla zároveň stále vzdělávat, protože pomůcky jdou kupředu. A dle mého názoru bychom se měly učit i od svých pacientů. Velikou spoustu vychytávek mám právě od svých stomiků. Přeci jen u nás jsou pacienti vynalézaví a mají někdy velmi dobré nápady.

Jak vnímáš celkovou péči o stomické pacienty?

Pomůcek je na trhu spousta, jsou čím dál lepší a všichni výrobci se snaží inovovat své produkty. Dostupnost péče je v ČR si myslím na špičkové úrovni (oproti jiným zemím v EU). Samozřejmě prostor pro zlepšení se vždy najde. Kvalita péče je pouze o lidech, kvalitu péče děláme my, sestry, a další personál v nemocnicích.

Jaké je tvé největší přání pro stomiky do budoucna?

Aby se za stomii nikdo nestyděl a aby je společnost vnímala normálně. Osvěta je však na pacientech, s tou nám musí pomoct oni sami, začít u svých dětí, vnoučat, příbuzných a přátel. Stomická sestra svým pacientům ukáže cestu a po té cestě už musí jít sami, samozřejmě s naší pomocí. Důležité pro pacienty je mít se na koho obrátit v případě obtíží.

A co by sis do budoucna přála ty sama?

Aby na sebe byli lidé hodní a tolerantní. A stomikům a jejich sestřičkám držící sáčky a co nejméně komplikací.

Vzkážeš něco tomu velkému množství lidí, kteří pro tebe hlasovali?

Strašně moc jim chci poděkovat. Pro mě osobně je výhra zároveň hnacím motorem a potvrzením, že mé povolání má smysl. Děkuji rodinám svých pacientů, že rodičům s hlasováním pomohli, protože většina z nich se na internetu neorientuje.

Zajímá vás, jak dopadla anketa Moje stomická sestra, nebo čeho si pacienti cení na své stomické sestřice? Podívejte se na fotogalerii a video z předání ocenění v článku V roce 2023 se stomickou sestrou roku stala Tereza Kobrlová.

Díky vaší pomoci můžeme pomáhat stomikům k návratu do plnohodnotného života.