Po náročných operačních výkonech, nebo onemocněních je doporučena návštěva lázní. Nárok se posuzuje podle diagnózy pacienta viz. níže. Někdy vám lékař sám nabídne možnost zregenerovat své tělo v lázních, ale máme zkušenost s tím, že si spíše pacient musí vše zjistit a lékaře někdy i přesvědčit o tom, aby lázně předepsal. Zavedená stomie střev jednoznačně není překážkou pro využití nabídky lázeňských zařízení a pobytů v nich. Vždy je nutné se o vhodnosti poradit se svým lékařem. Také doporučujeme, aby pacient předem kontaktoval konkrétní lázeňské zařízení a zjistil si, jaké bude moci a naopak nebude moci podstoupit procedury. Zároveň je na každém, aby zvážil, zda je skutečně připraven pobyt zvládnout. Už jen skutečnost, že pacient musí být v daném čase na daném místě může být pro mnohé, zejména nové stomiky, stresující.

Postup žádosti o lázně:

  • Praktický lékař vystaví na základě doporučení odborného lékaře nebo ošetřujícího lékaře při hospitalizaci návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Navrhne typ lázeňské péče a místo vhodné pro léčbu daného onemocnění.
  • Návrh pak putuje do rukou reviznímu lékaři zdravotní pojišťovny, který může schválit komplexní, nebo příspěvkovou lázeňskou péči:
    • v případě schválení komplexní lázeňské péče odešle zdravotní pojišťovna schválený návrh přímo lázním, které pacienta předvolají k nástupu. Zdravotní pojišťovna hradí lázeňskou léčbu, plnou penzi a ubytování. Je ale nutno počítat s platbou za lázeňský poplatek, nadstandard (za ten může být považován nejen jednolůžkový ale i dvoulůžkový pokoj, sociální zařízení na pokoji, televize, lednice apod.) nebo parkovné. Tyto poplatky se v součtu většinou pohybují v řádech několika tisíc korun za pobyt. Pacient má nárok na pracovní neschopnost.
    • schválený návrh na příspěvkovou lázeňskou péči je odeslán do lázní zdravotní pojišťovnou nebo pacientem. Na rozdíl od komplexní péče je zdravotní pojišťovnou hrazena pouze léčba a pacient si platí ubytování a stravu. Ty musí být poskytnuty lázeňským zařízením, které poskytuje léčbu. Není možné, aby se pacient ubytoval a stravoval jinde. V takovém případě by se jednalo o péči ambulantní, a to za přímou úhradu nebo na náklady pojištění.
  • Pokud revizní lékař návrh neschválí, je možné jet do lázní jako samoplátce.

Přehled indikačních skupin a katalog vhodných lázní dle onemocnění přehledně na stránce Svazu léčebných lázní České republiky.