Stomický pytlík

Důležitou součástí našeho života se okamžikem zavedení stomie stává stomický pytlík, který slouží k zachycení stolice nebo moči.

články a FB (1)

Abychom byli v bezpečí, potřebujeme si vybrat správnou pomůcku a vhodné příslušenství. Pytlíků je mnoho druhů a není jednoduché se v nich vyznat. Existují jednodílné nebo dvoudílné, liší se podle druhu stomie, tvarem, velikostí, barvou, konstrukčním provedením, konstrukcí filtru, druhem uzamykacího systému a mnoha dalšími parametry. Se správným výběrem by nám měla pomoci zkušená stomasestra a také by nás během měla čas od času informovat o novinkách na trhu. Aktuální limity stomických pomůcek hrazených pojišťovnou naleznete ZDE.

Podle druhu stomie

Kolostomické = uzavřené pytlíky jsou určené pro vývody z tlustého střeva a při naplnění maximálně do poloviny pytlíku se musí vyměnit.

Ileostomické = výpustné jsou vhodné pro stomie z tenkého střeva. Odpad několikrát denně vypustí a není potřeba sáček pokaždé měnit.

Urostomické pytlíky slouží lidem s vývodem močových cest a pomocí výpustného ventilu se tekutina odvádí několikrát denně.

Kolostomici mají většinou tuhý odpad a stomie ho odvádí 1-2x denně, proto bývá doporučován uzavřený systém. Ileostomici mají naopak odpoad řídký a odvádí několikrát denně, proto jim vyhovuje, že nemusí měnit pytlík několikrát denně. Pokud jste kolostomik a máte odpad kašovitý nebo odcházející častěji, pak je lepší používat ileostomické pytlíky. Je možné si vybrat co chcete používat a typ pomůcky střídat.

Jednodílné, dvoudílné, adhezní

Jednodílný systém je specifický tím, že lepící podložka je přímo součástí pytlíku a vše se najednu nalepí na okolí stomie. Při každé výměně je nutné celý pytlík sundat.

Dvoudílný systém se skládá z podložky, která se nalepí na tělo a následně se na ní nacvakne pytlík. Podložka zůstává na těle dva až tři dny a mění se pouze pytlík.

Adhezní (samolepící) systém se skládá z podložky, která zůstává na těle dva až tři dny a na speciální plochu podložky se přilepí sáček.

Každý preferuje něco jiného, někdo má radši jednodílný systém, protože sáček působí placatěji na břiše, někdo naopak dvoudílný, protože není potřeba odstraňovat podložku tak často. Napište co preferujete vy?

Materiál pytlíku

Většina stomiků používá pytlíky, které mají textilní povrch béžové nebo šedé barvy, ale existují i průhledné, které jsou vhodné v období po operaci. Některé pytlíky mají upravenou vnější vrstvu s nahlížecím otvorem, pro kontrolu stomie. Při výběru myslete na to, jak vám jsou příjemné na těle, jestli v letních vedrech není pod pomůckou horko, nebo třeba slyšíte šustění, které se u některých materiálů může objevit.

Velikost pytlíků

Existují různé velikosti sáčků. Pro kolostomii a ileostomii některé firmy vyrábějí sáčky mini, midi, standard, maxi, nebo označují velikost množstvím. Někdy je těžké se rozhodnout jakou velikost potřebujeme. Velké pytlíky jsou vhodné v období po operaci, nebo pokud stomie odvádí často a velké množství. Jakmile se stomie po pár měsících zklidní a upraví se chod střev, je možné přejít na menší velikost sáčku. Existují i mini sáčky, které jsou zejména vhodné pro irigující pacienty nebo pro děti. Některé firmy mají speciání řadu sáčků pro děti.

Ukázka udávaných velikostí sáčků: Maxi 720ml, Midi 560ml, Midi 460m, Mini 280ml.

Urostomické sáčky mají některé firmy pouze ve standardní velikosti, ale dodávají se i v rozlišení midi, maxi a zřídka i mini. Na noc si urostomici přidávají noční sáček.

Tvar a materiál podložky

Podložka jednodílného sáčku nebo samostatná podložka u dvoudílného systému se vyrábí v různých tvarech, velikostech, rozdíl je i v materiálu a tloušťce použitého materiálu. Většinou se jedná o velmi účinnou lepivou plochu, která obsahuje hojivé složky, aby se kůže v okolí stomie neustálým nalepením neničila.

Vystřihovací, předstřižené, tvarovatelné podložky

Podložka se musí před nalepením vytvarovat podle tvaru stomie. Otvor by neměl být o moc větší a ani příliš těsný, jinak může docházet ke komplikacím. Podložku je nutné buď vystřihnoutvytvarovat a nebo máme velikost odpovídající předstřiženému otvoru podložky. Na vystřihovací podložku předkreslíme tvar stomie a vystřihneme pomocí kulatých nůžek. Předstřižené jsou určené pouze pro tvarově stálé a souměrné stomie s odpovídajícím rozměrem. Tvarovatelné podložky vytvarujeme prsty do požadovaného tvaru bez použití nůžek. Stomie by pro tento typ podložky měla být alespoň 0,5cm nad úrovní břicha.

Podložka plochá nebo konvexní

Pokud máme stomii vyvedenou nad povrch břicha a její okolí je rovné, můžeme používat ploché podložky. Pokud je stomie propadlá, nevyčnívá nad povrch břicha, nebo jsou v jejím okolí velké nerovnosti, může docházet k podtékání, kterému může zabránit používání konvexní podložky, která je mírně prohnutá a lépe k okolí stomie přilne.

Urostomický noční sáček

Noční sáček má velkou kapacitu a zajistí klidný spánek urostomikům, bez nutnosti několikrát za noc vstávat a vyprazdňovat sáček. Sáček se připojí ke standardnímu pomocí adaptéru. Adaptér a příslušenství k uchycení sáčku nad postel bývají součástí nočního systému. Vaky mohou být jednorázové nebo na období několika dní a pak je třeba je vyměnit

S filtrem, bez filtru

Sáčky se dodávají s filtrem i bez. Filtr pohlcuje pachy a uvolňuje plyny, aby nedocházelo k nafukování sáčku. Při koupání nebo sprchování je nutné přelepit filtr, protože ten by se kontaktem s vodou znehodnotil a přestal by fungovat. Někteří stomici dávají přednost sáčkům bez filtru.

Kam dál?

Pomůcky

Jak si vybrat, kdo je předepíše, kolik jich potřebuji, jsou hrazené a co když nestačí? – Pomůcky

Příslušenství

Co použít k péči o stomi, výměně podložky a co nám usnadňuje život si přečtěte na stránce – Příslušenství pro péči o stomii

Ostatní

Důležité informace, zajímavé odkazy a užitečné kontakty – Užitečné informace a kontakty