Rady a pomoc

Vaše časté dotazy

Na naše stránky přichází řada dotazů a žádostí o pomoc. Jak přicházeji stále noví stomici, některé dotazy se pravidelně opakují. Uvádíme proto časté dotazy a odpovědi na ně. Budeme vděčni za vaše komentáře a doplnění.

Máte nějaké otázky? Napište nám!

Co si vezmu na sebe?

Klasická otázká, která je mnohem zásadní v případě života se stomií. Ať chceme nebo ne, tak stojíme před zrcadlem a řešíme co si obléct, aby:

nikdo nic nepoznal, nikde nic nevykouklo, nikde nic neškrtilo, neskřípnul se pytlík a co když se nafoukne… ?

Můžu cestovat?

Cestování, věc, kterou si mnoho z nás na začátku nedovede představit. Loučíme se s dovolenou u moře. Koupáním v létě. Ani se nám nechce ven.

Mnoho z nás jezdí na dovolenou, cestuje po celém světě. Je třeba se na to připravit, vzít si dostatek pomůcek a nenechat se rozhodit, pokud se něco přihodí. Existují triky, které nám vše usnadní a ty zážitky za to stojí.


Podtéká mi sáček

Dobrý den, jsem novou pacientkou s ilestomií a potřebuji poradit. Stále mám problém: podtéká mi sáček. Vyzkoušela jsem pastu i pudr, kroužek, bohužel bez výsledku. Mám na břiše strii a tu mám stále červenou do živého masa. Mažu si ji brilantní zelenou dezinfekcí po každé výměně pytlíku a vysouším fenem. Vždy, když už se mi zdá, že je to dostatečně suché nalepím, bohužel do dvou hodin jsem na tom stejně. Udělala jsem si šablonku, podle které vystříhnu otvor pro stomii. Nevím kde dělám chybu, jsem bezradná. Budu Vám moc vděčná za jakoukoliv radu či pomoc.

S pozdravem Libuše

Odpověď:

Vážená paní Libuše,
váš dotaz je nejčastější, který dostávám. Zároveň však musím říci, že není snadné na něj odpovědět. Příčin může být několik a každý stomik je jiný. Obecně se jednodílné sáčky vyměňují 1-2 krát denně, podložky dvoudílného systému by bez problémů měly vydržet alespoň 3 dny. Nikdy by se však nemělo stát, že se pomůcka odlepí náhle. To by bylo pro stomika velmi stresující a limitující jeho aktivity.

Co ovlivní dobu, kdy pomůcka spolehlivě drží:

  • Výběr vhodné pomůcky. Dnes máme dostupné pomůcky 7 firem v obrovském sortimentu. Přestože jsou zdánlivě dost podobné, liší se konstrukcí i složením lepicí hmoty. Každý jsme trochu jiný a každému vyhovuje něco jiného. Pokud pomůcka spolehlivě nedrží, je třeba vyzkoušet jiný typ či výrobek.
  • Důležité je očištění a vysušení pokožky. Pozor na různé krémy, filmy a mýdla, které mohou zanechat mastný povrch. Na něm pomůcka špatně drží. Výborné je antibakteriální mýdlo PROTEX. Po dobu lepení pomůcky někteří stomici brání odchodu stolice nebo moči vsunutím hygienického tamponu do stomie. Tím se zachová suchá pokožka.
  • Přilnavost mohou zvýšit ochranné filmy v kapesníčcích nebo v aplikátoru.
  • Přilnavost zhoršuje podráždění nebo poškození pokožky, macerace. Tady je nutné vyhojení po odborné péči.

Z uvedeného plyne, že by měl stomik s takovým problémem navštívit stomasestru, která po zvážení všech okolností navrhne řešení. Informace také získáte na bezplatných linkách firem. Přeji Vámi hodně zdraví a pohody, abyste se brzy vrátila ke všemu, co jste ráda dělala před onemocněním.

P. Kreml


Proč nemůže urostomik do lázní?

Dobrý den, moje maminka, r. 1929, je urostomik, ale vzhledem ke svému věku má spoustu dalších zdravotních problémů, z nichž nejhorší je revmatická artritida. Dříve jezdila do lázní, což jí výrazně pomáhalo, ale nyní prý to není možné. Nechce se mi věřit, že by pomůcky byly tak nekvalitní, případně že jsou další překážky, které by podobným pacientům zabraňovaly využití lázeňské péče? Byla bych Vám velmi vděčná za odpověď, případně nasměrování, kam se obrátit, abych lázeňský pobyt pro maminku získala, případně koupila.

S pozdravem Markéta

Odpověď:

Vážená paní Markéto,

narazila jste na paradoxní problém, neboť podle naší legislativy je skutečně urostomik považován za inkontinentního. V dávnější minulosti, kdy jsem se stal stomikem (21 let), byl za inkontinentního považován každý stomik, což kopírovalo skutečnost, že nebyly běžně dostupné pomůcky, jak je známe dnes. Kolostomici a ileostomici jsou dnes díky kvalitním pomůckám považování za kontinentní a do lázní je vezmou. Proč tomu tak není u urostomiků, kteří prakticky používají analogické pomůcky, to nikdo nedovede říci. Škoda, že maminka patrně není alespoň pasivní členkou klubu, neboť by odpověď nalezla v ILCO Zpravodaji 1/2008. Posílám PDF verzi tohoto Zpravodaje, kde je i stanovisko pojišťovny a zatím jediné řešení problému, lázně na Slovensku.
Přejí hodně zdraví a pohody mamince i Vám.

P. Kreml

Reakce paní Markéty:

Dobrý den,
mnohokrát děkuji za odpověď, tak trochu jsem něco podobného už tušila. Je to opravdu neslýchané, ale paradoxy v našich zákonech bohužel nejsou nijak vzácným jevem. V každém případě se pokusím se pro maminku udělat maximum, pokud by Vás to zajímalo, přikládám odpověď z třeboňských lázní, kde by snad nějaká potenciální možnost byla.
Přeji hodně trpělivosti, pevné nervy a co nejlepší zdraví.

Markéta

Lázně Třeboň, středisko Aurora:
Dobrý den,
stav po urostomii v případě některých celkových procedur vhodný není, ale záleží na celkovém zdravotním stavu, důvodu urostomie apod. Konkrétní léčebný plán a výběr procedur je možný až po vyšetření pacienta a může se stát, že léčebný plán musí být omezený nebo výrazně upravený. Vhodné je poradit se s ošetřujícím lékařem, který má pacientku stran urostomie v péči.

S pozdravem xxx


Stravování stomiků

Dodrý den,
moje maminka prodělala v únoru operaci a má vývod (měla rakovinu konečníku), skoro celý měsíc po operaci byla na umělé výživě, protože co snědla vyzvracela. Když se to trošku srovnalo, přešla na normální stravu. Teď je první týden doma , ale od té doby má problémy s nadýmáním a zacpou. Moc prosím poraďte nám, co dělat.

Moc děkuji J. J.

Odpověď:

Vážená paní,
děkuji za Váš dotaz. Na našich stránkách www.ILCO.cz v sekci Život se stomií je článekVýživa stomiků. Podobné informace naleznete také na stránkách firmy ConvaTec http://www.convatec.cz/stomie/jidelnicek/po-operaci nebo http://www.stomie.cz/zivot-se-stomii/jidelnicek-stomika. Zde jsou obecná doporučení pro stravování stomiků zejména po operaci. Jsou zde podle zkušeností stomiků uváděny potraviny, které mohou dělat problémy a potraviny vhodné. Je však nutno poznamenat, že každý člověk je jiný a to, co někomu dělá potíže, nemusí jinému dělat žádné problémy. Z počátku je doporučováno, aby si stomik vedl záznam co jedl a zda mu to nedělalo problémy. Potraviny je nutno zkoušet po čase opakovaně. Obvykle se ukáže, že už problém nedělají. Většina stomiků, které znám se stravuje zcela normálně, případně jen omezují luštěniny nebo zelí apod. Důležitý je přiměřený pohyb. Já jsem stomikem 21 let a jím úplně normálně. Nafukování sáčků odcházejícími plyny je řešitelné volbou vhodného sáčku s filtrem, zde vám poradí každá stomasestra. Případné zvukové projevy se nedají úplně eliminovat. Obvykle si v takové chvíli dáváme na sáček ruku (např. v divadle či v kostele). Operace vaší maminky byla patrně komplikovanější a proto je i obtížnější návrat k normálu. Je docela možné, že bude potřeba spolupracovat s odborným lékařem, který by doporučil vhodné léky pro omezení potíží. Věřím, že společně postupně všechno zvládnete a prožijete spolu ještě mnoho hezkých chvil.
Přeji hodně zdraví mamince i Vám.

P. Kreml


Jaká je příčina zúžení stomie?

Dobrý den,

jsem trvalá kolostomička od října 2018. Kolostomii mám z důvodu inkontinence stolice a nefunkčního svěrače, zřejmě následkem gyn. operace před cca 13 lety. Tento týden jsem podstoupila operaci stenózy stomie, předcházely tomu kruté bolesti břicha, stomie se mi zatáhla během cca 2 měsíců. Jaká je, prosím, příčina zúžení? Může nějak souviset i s námahou? Pracuji jako poštovní doručovatelka, do práce jsem se vrátila po 3 měsících od operace.

Odpověď:

Hezký den,

stenóza (zúžení vývodu) je jedna z možných komplikací stomie. Nejčastěji se vyskytuje v pooperačním období, obvykle po uvolnění stehu v okolí stomie. Stenózou je spíše ohrožena ileostomie nebo urostomie. Problém se řeší opatrnou dilatací obvykle prstem v rukavici a lubrikačním gelem nebo dilatátorem. Pokud se to nedaří pomůže rekonstrukce stomie. Zda to mohlo být ve Vašem případě způsobeno přílišnou námahou nemohu na dálku posoudit. je to spíše dotaz pro lékaře.


Hlen z konečníku

Dále se chci zeptat… z konečníku mi vytéká hlen, stalo se mi to již podruhé během půl roku, konečník je zaslepený, nikoli amputovaný.

Odpověď:

Jestliže po vytvoření stomie zůstala část střeva a konečník, je běžné, že občas vychází trochu hlenu. Sliznice střeva nemůže úplně vyschnout. Pokud by se objevila např. krev v hlenu, je potřeba navštívit lékaře.


Jak dlouho po operaci zůstat na neschopence?

A jak dlouho se po operaci úpravy stomie doporučuje zůstat na neschopence? Předem moc děkuji za odpověď, přeji hezký zbytek dne.

Odpověď:

Jak dlouho zůstává stomik na neschopence je velmi individuální, záleží na tom, jak probíhá případná léčba, zda se nevyskytují nějaké komplikace a jakou profesi stomik zastával. Někdy není možné se vrátit k původní profesi,
je možné volit méně náročné povolání nebo odejít do invalidního důchodu. To je dobré probrat s lékařem a stomasestrou.

Přeji hodně zdraví a síly.
doc. RNDr. Pavel Kreml, CSc.