Volám si o vzorky

Po operaci mne ještě v nemocnici navštívila stomasestra a aniž by mojí stomii viděla, předala mi katalog jediné firmy a při propuštění do domácí péče i pomůcky na tři měsíce. Záhy jsem zjistila, že mi sáčky nevyhovují. Měla jsem štěstí, výrobce mi vyšel vstříc a nevhodné pomůcky vyměnil. Stomii jsem měla mít dočasně, jen pár měsíců, takže jsem neřešila možnost, že mohu vyzkoušet i pomůcky jiných výrobců, kteří mají v ČR zastoupení a jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Po neúspěšném pokusu o zanoření mne stomasestra v nemocnici předala do péče praktické lékařky, která se celkem pochopitelně neorientovala v aktuální nabídce stomických pomůcek. S lékařkou jsme se tedy dohodly, že si problematiku nastuduji na internetu a ona mi pomůcky podle mého výběru předepíše. Sama jsem si zjistila, jaké firmy působí na našem trhu a že je možné si požádat telefonicky na bezplatných linkách o vzorky a v klidu a bez závazků si je vyzkoušet. Na všech infolinkách na mne byli milí a probrali se mnou vše potřebné s tím, že se na ně mohu kdykoli obrátit i v budoucnu.

Do týdne mi přišlo několik krabic a obálek. Uvařila jsem si čaj, sedla si na zem a začala vše vybalovat. Všude kolem mne se válely pytlíky, přípravky, katalogy a letáky. Byla jsem překvapená, kolik druhů a typů pomůcek existuje. Pytlíky vypouštěcí, uzavřené, jednodílné nebo dvoudílné a podložky k nim, odstraňovače lepidla i ochranné pomůcky. Najednou mi zase hlavou projížděla spousta otázek. Jak se v tom vyznám? Jak si vyberu ty správné pomůcky? Jedinou cestou bylo všechny je postupně vyzkoušet.

Testování začíná! Některé sáčky se musí před nalepením vystřihnout, jiné vytvarovat. Jedny jsou hezčí a jiné ošklivé nebo moc velké. Některé mi sedí víc a některé méně. Zjistila jsem, že když mi někdy vyhovuje lepicí plocha a vypouštění je snadné, nefunguje třeba dobře filtr. Jiný pytel je super, ale moc šustí a mám ho až “ke kolenům”. Blok se mi plní poznámkami k jednotlivým výrobkům a já šílím. Nevím co si vybrat. Jsou pytlíky, které si jiní lidé chválí, mně nesedí. I prostředky k péči mají hodně pro a proti. Vyzkoušela jsem několik druhů a bylo těžké se rozhodnout pro něco nového. Především proto, že v jednom balení je většinou množství na celý měsíc. Jednou jsem na základě zkušenosti s dvěma vzorky objednala nové pytle. Při testování bylo všechno fajn, ale najednou mi nevyhovoval filtr. To je jediná nevýhoda, můžete vyzkoušet několik pytlíků, ale protože vulkán má zrovna klidné dny, pytel neukáže všechny slabé stránky. Ty se mohou objevit, až když máte doma zásobu na celý měsíc. Ještě, že jsem si objednala i balení těch starých a nějak jsem to prostřídala a doufala, že to přežiju. Tím vás nechci odradit, určitě pomůcky zkoušejte. A pamatujte, že pokud se stomik dostane do nepříjemné a vyjímečné situace, že mu pytlíky dojdou a ještě mu nevznikne nárok na další, většina distributorů ochotně pár kousků na požádání pošle.

Vhodnými pomůckami si velmi usnadníme život. Stomie a její okolí se časem mění a ne každý má celý život stejnou pomůcku. Firmy nabídku poměrně často aktualizují a ordinace praktických lékařů většinou nepečují o více stomiků najednou. Právě proto je samostatným oborem stomická poradna vedená sestrou, která komunikuje nejen s pacienty, ale i s distributory. Stomasestra by měla mít přehled o všech pomůckách a s jejich sortimentem vás nejen seznámit, ale měla by je s vámi také vyzkoušet a být připravena poradit a pomoci. Pokud nemáte stomasestru nebo vám možnost vyzkoušet pomůcky všech firem nenabídne, doporučuji obvolat firmy a o vzorky si požádat.