3. setkání mladých stomiků zaměřené na výživu

Termín: 27.10.2018
Místo: Cafe Therapy, Školská 1267/30, 110 00 Nové Město
Organizátorky: Marie Ředinová a Irena Hájková
Kolik nás bylo celkem: 10 lidi

 

V sobotu 27.10. se konalo 3. setkání pro mladé stomiky a bylo zaměřeno hlavně na výživu.

Pozvání tentokrát přijala Veronika Hanzlíková, expertka na potraviny a výživu a životní koučka.

Moc jsme se na setkání těšili a zároveň měli obavy, kolik dorazí lidí. Přišli báječní a odvážní lidé, kteří s námi sdíleli střípky svých životních příběhů.

 

A o čem to bylo?

Jak se stát tvůrcem svého vlastního života, jak se vnitřní nerovnováha projeví na našem těle, jak žít kvalitní a šťastný život.

Pozitivní myšleni je alfou a omegou pro náš život. Lékaři to sice většinou neuznávají, ale dle zkušeností pozitivní mysl a opakování manter nesmírně pomáhá. Mysl ovládá naše tělo. My můžeme ovládat naší mysl.

Ve spolupráci s Veronikou jsme pro vás daly do kupy jednotlivá témata a povídání. Veronika žije víc než 15 let s ulcerózní kolitidou, zánětem tlustého střeva, a to ji dovedlo nejen k výživě, ale především k tomu, že tvrdí: „Nemoc není selhání, ale cesta. A ta cesta nás může přivést paradoxně k pohodovějšímu životu i stravování.“

Pokud se obecně podívání na stravování a to, jak jíst, tak nejzásadnější je jíst dostatek bílkovin. Pokud jíme málo potravin s kvalitními bílkovinami, hůř se uzdravujeme z nemocí, nemáme dostatečnou svalovou kondici a taky můžeme mít častěji hlad a chutě například na sladké.

Potraviny, které obsahují ve významnějším množství bílkoviny: maso a masné výrobky (s těmi opatrně, pozor na jejich kvalitu, když šunku tak s obsahem víc než 90 % masa), mléko a mléčné výrobky včetně sýrů (pozor na (ne)snášenlivost laktózy (mléčného cukru) nebo mléčných bílkovin jako je například kasein), vajíčka a houby (nejsou vyloženě bílkovinnou potravinou, ale bílkoviny obsahují).

Dřív byla moderní makrobiotika, to je vlastně sacharidová strava. Rozhodně není pro každého. Je založená na konzumaci celozrnných obilovin a také kvašené zeleniny. Dnes je trendy nízkosacharidová strava jako je například paleo (nejmírnější nízkosacharidový trend), keto diety, GAPS, FOAD MAP a nejrůznější směry, které jsou založeny mnohem víc na konzumaci bílkovin (viz. Výše), zeleniny a také zdravých tuků.

 

Co jsou zdravé tuky?

Za studena lisované oleje, pro někoho překvapivě také máslo a sádlo. Oboje v rozumné míře. Kokosový tuk je moderní superpotravinou, na které je možné i smažit, ale je to exotická potravina, takže ji používejte spíš pro zpestření jídelníčku.

Do studené kuchyně patří tyto oleje – máslo, dýňový, sezamový, konopný, lněný, řepkový, slunečnicový, olivový (poslední tři jmenované ideálně v bio kvalitě, ale rozhodně za studena lisované a v extra panenské kvalitě).

Do teplé kuchyně patří – přepuštěné máslo (ghí), sádlo, na restování také olivový a řepkový olej za studena lisované.

Víc o tom, jaký je rozdíl mezi za studena lisovanými oleji (vždy ve skle, obvykle ve tmavém) a rafinovanými oleji v plastu a o tom, jak a kam které oleje přesně používat najdete ve Veroničině e-book ke stažení zdarma: 5 rad, jak chytře nakupovat a jíst. Můžete si ho i vytisknout a přečíst v papírové formě 😉

Najdete tam i vysvětlení pojmů bílkoviny, sacharidy a tuky a víc o konkrétních potravinách, které obsahují.

 

Konkrétní tipy do jídelníčku:

Ideální je mít po ruce vždy v ledničce čistý (bez zeleniny, zavářky apod). Masokostní, případně zeleninový vývar, ze kterého pak můžete připravovat snídaně, obědy i večeře.

Snídaně:

  • Slaný vývar vypít nebo posnídat ráno. Variantou je i třeba s vejcem.
  • Po vývaru je vhodná obilná kaše. Můžete nechat večer před snídaní namočené ovesné vločky i s ořechy a ráno jen krátce povařit.
  • Nejen ke snídani můžete oživit svůj jídelníček naklíčenými oříšky (kešu, lískové ořechy – jsou zdravě tučné a namočené jdou lépe strávit) nebo semeny (mungo, ale i jiné nejen luštěniny) – zvyšuje se množství vitamínů a enzymů.

Typy kaší k snídani: rýžová, z jemných vloček, jáhlová kaše, vždy doplňovat kvalitním tukem. Pro zpestření a dle naší chutě a nálady přidáme do kaše oříšky, sušené ovoce, osladíme medem.

Stravování přes den:

Pečiva minimum. Když už, tak kombinovat spíše žitné nebo žitno-pšeničné pečivo. Lepší je  kváskový chléb a pečivo.

Vhodnými (pseudo)obilovinami (nejen do kaší) můžou být jáhly, quinoa nebo pohanka.

Pohanka obsahuje zdravý rutin na dobrou kvalitu cév. Účinek rutinu zvyšuje vitamín C. Pohankovou mouku nebo třeba lámanku můžete vyzkoušet například od Šmajstrly (pohankový mlýn). Lámanku vařte krátce -jen 2 minuty.

Tip: Dobrou lámanku v obchodě lze poznat tak, že je pohanka světlá. Ta tmavá je tepelně opracovaná, bývá obvykle levnější s typickým pohankovým pachem a může obsahovat míň rutinu.

V létě jsou vhodnější i nevařená jídla typu jogurt, syrové ovoce, zelenina a citrusy. Citrusy totiž zchlazují a v zimě se hodí spíš pro zchlazení těla při horečkách než pro každodenní konzumaci.

V zimě jsou obecně důležitá teplá jídla, pečená i vařená a celkově polévky a vývary (i k snídani). Polévky jsou samozřejmě výborné celoročně, ale v létě na ně nemívá často ani chuť.

Doporučované doplňky stravy nebo zajímavé potraviny:

Miso – fermentovaná potravina (z ječmene, rýže nebo sóji) do polévek nebo třeba i jako „iontový nápoj“ – lžička misa se zaleje horkou vodou. Takový miso nápoj může být variantou k  zeleninovému vývaru. Miso se v jídle už nevaří. Miso obsahuje prospěšné enzymy, probiotické organismy a především vitamíny skupiny B.

Kustovnicový čaj – zalít si kustovnici (goji) horkou vodou a nechat vylouhovat. Víc o kustovnici tady: https://veronikahanzlikova.cz/kustovnice-aneb-kdyz-jidlo-mluvi/

Vitamíny skupiny B – vhodné doplňovat i třeba v podobě doplňků stravy, zlepšují psychickou i fyzickou kondici a dobře působí i na nervový systém

Rakytník a případně produkty z něj – rakytník obsahuje až zázračné množství vitamínu C. Rakytník je superpotravinou. O českých superpotravinách píš Veronika ve své (zatím) elektronické knize 21 příběhů českých superpotravin.

Prebiolax – pro někoho to může být vhodná varianta vlákniny a současně probiotika na  úpravu množství a obsahu stolice. Víc informací například tady: https://www.benu.cz/prebiolax-200g

Probiotika – zdravá a živá kultura mikroorganismů, upravuje stolici (platí i pro tenké střevo, pokud u stomie přebírá částečně funkci tlustého). Lze doplňovat přímo z tablet, nebo nově v bio panenském kokosovém jogurtu www.wildandcoco.cz

Psyllium – taktéž vláknina, vyrobená z jitrocele. Vhodné po troškách smíchat s vodou a vypít, nebo lépe přidávat do pečení, palačinek.

Pro děti probiotické kapky od výrobce Biogaia. Případně dalším vhodným probiotikem může být Hylac Forte.

Omega 3 mastné kyseliny – důležité je je doplňovat (protizánětlivý efekt, přírodní antidepresivum, ředí krev – pozor tady může být kontraindikace u osob, které si ředí krev léky)

Varianty, jak omega 3 mastné kyseliny doplňovat, jsou:

  • rybí tuk – například jako kapsle (např. Nutrilite, od české firmy Energy s názvem Vitamarin, Möllers)
  • rostlinné oleje (ty obsahují méně a jiné omega 3 mastné kyseliny než rybí tuk, proto je vhodné kombinovat rybí tuk s oleji) – lněný, konopný, dýňový
  • ryby (tudíž rybí tuk) z chladných vod jako je třeba losos, sleď, sardinky, makrela, tuňák
  • semínka a ořechy – chia (semínka šalvěje hispánské), vlašské ořechy, slunečnicová, lněná a konopná semínka

Vápník, hořčík a vitamín D – ideálně doplňovat spolu, vhodné užívat před spaním – minerály se tak lépe vstřebají.

Nejvíce vápníku z rostlinných potravin obsahuje mák – možno vyrobit makové mléko.

Např.:  trochu máku a neloupaného konopného semínka vsypat do sklenice, zalít vodou, v lednici odstát několik hodin (den), vlít do mixéru, namixovat, přecedit přes sítka (dvě najednou, ať co nejvíce chytí zbytkové kusy). Mléko je hotové a hlavně domácí bez aditiv. Použití: do kaše, omáček, palačinek, pudinku. Dobrou variantou může být i mléko z mandlí.

Vápník z mléka se nevstřebává v takovém množství, jak by bylo potřeba, proto je fajn jíst i jiné potraviny s jeho přirozeným obsahem. Vápník najdete například i v brokolici.

V nemoci je možné imunitu podpořit silnými dávkami vitamínu C – klidně 1000 mg/den. Veronika má ozkoušený vitamín C od Nutrilite (distribuováno v ČR přes Amway.cz) – tenhle vitamín obsahuje i přírodní vitamín C z třešně acerola.

Na podporu imunity je také vhodná například echinacea.

Psychika

Psychické nastavení je pro nás alfa omega – okolí na nás útočí strachem a negativními zprávami (nejlépe neposlouchat televizní zprávy a spíš vyhledávat pozitivní podněty).

Při chřipkových epidemiích je třeba fajn se nastavit i na to, že zůstanete právě vy zdraví. Vhodnou mantrou může být například: „Zvládnu to. Virus kolem mě projde“.

Afirmace a mantry – inspirace např. z knih Miluj svůj život od Louise Hay, Síla pozitivního myšlení od Normana Peala nebo Moc podvědomí od Josepha Murphyho.

Autogenní trénink, meditace a vizualizace:

  • meditace¨a vizualizace má na webu zdarma ke stažení, nebo k zakoupení např. Tereza Krameová, průvodkyně po krajině mysli cz
  • meditaci Jóga nidra najdete například u Terezy Böhmové (Cíchové) – https://www.terezacichova.cz/joga/joga-nidra-ke-stazeni/

Závěrem Veronika:

„Nemoc mi připravila hodně překážek. Zároveň mě ale taky naučila mít se ráda takovou jaká jsem, více o sebe pečovat a poslouchat svoje srdce. Sdílení mi moc pomáhá a jsem si jistá, že pomůže i vám!“

 

Proč je dobré se sdružovat a o stomii mluvit?

Zkušenosti i osobní příběh s námi sdílela Ing. Marie Ředinová (předsedkyně České ILCO z.s. – dobrovolné sdružení stomiků). Díky všem zúčastněným, určitě si to zopakujeme!

 „Mluvíme otevřeně a měníme životy.“