Stomické pomůcky ve vodě – soutěž Českého ILCO

Víte, že i lidé, kteří mají po operaci střev nebo močového měchýře vývod a používají moderní stomické pomůcky mohou plavat? Pokud se zvládne nemoc a nemají jiný zdravotní problém, mohou dělat skoro vše jako dřív. Plavání patří mezi doporučené aktivity. Je třeba sebrat odvahu a vyzkoušet, co právě námi používaná pomůcka vydrží ve vodě. Jeden starší pán uvedl, že se rád potápí, a to i 4 hodiny, a pomůcka drží bez problému.

České ILCO pořádalo soutěž nazvanou Stomické pomůcky ve vodě. Jejím smyslem bylo získat přehled o zkušenostech, které mají stomici při koupání v bazénech nebo v moři. Účastnilo se celkem 43 soutěžících, kteří používají pomůcky šesti různých distributorů a zcela vyhovuje jak jednodílný (10 %) tak i dvoudílný systém (11 %).

Z odpovědí vyplynulo, že ti, kteří život s vývodem zvládli, se mohou koupat ve všech případech naprosto bez problémů. Dostatečným opatřením je před koupáním přelepení filtru a kontrola podložky, po koupání důkladné osušení  okolí stomické pomůcky a opět kontrola podložky a sáčku. Ženy většinou používají jednodílné plavky, někteří muži používají plavky na kšandy.

Soutěžili vesměs stomici s delšími zkušenostmi se stomií a používáním pomůcek. Ale své zkušenosti poslal i pán, který má stomii necelý rok. Někteří přiložili i fotografie nebo humorné příhody, třeba z kontrol na letištích, když pomůcky zaujaly celníky.