Pečujte o své jizvy

Při operacích a vzniku jizvy dochází k narušení obalu (Fascie jsou vazivové blány, které obalují orgány, svaly) a má to dalekosáhlé důsledky často i na úplně jiném místě na těle, než byla jizva.

Stačí i například jen jizva po vyoperování znamínka, natož co pak nadělají za paseku ty naše jizvy…
Více informací,  najdete v odborných článcích:
www.fyzioterra.cz – techniky měkkých tkání
www.bebalanced.cz – aktivní jiszva, příčina mnoha pohybových, trávicích a dalších obtíží

Jana radí, pečujte o své jizvy

“U mě například došlo po operaci a zároveň po těhotenství úplně ke špatnému držení těla, diastáze, bolestem hlavy, ztuhlému krku atd. A k řešení ztuhlého krku vede cesta právě přes masírování jizvy, abych já se nehrbila tím, jak mě ta jizva jakoby stahuje do klubíčka a nutí mě mít kulatá záda a ramena nahoru atd. Takže bolest zad a krku začíná na mém břiše ve zkratce…

Myslím si, že málokdo toto ví a bohužel je to asi tak, ze málokdo si s tím dokáže poradit sám, spíš nedokáže. Já i cvičila jógu, po operaci masírovala jizvu sádlem a vitaminem E z kapslí (ale to masírování jsem asi dělala krátce, musí se to prostě dělat pořád) a snažila jsem se nějak dat dohromady, ale to prostě nestačilo, dokud jsem nezjistila, že problém je někde jinde.

Často jsem i postupovala tak, že to bylo kontraproduktivní. Tím myslím to, že člověk se snaží uvolnit tu zatuhlou bolavou část nevhodným protahováním, cvičením, masáží (v mém případě záda a krk), ale toto je jen důsledek právě toho, jak mě jizva stahuje a musím cvičit právě naopak, rozmasírovat jizvu a oblast žeber, hrudník atd. A rozhodně si myslím, že je potřeba návštěva dobrého fyzioterapeuta.”