V 19 letech mu odebrali celé tlusté střevo, dnes vypadá lépe než před tím.

Stomii můžete mít někdy pouze dočasně, aby vám zachránila život. Stejně jako mladému muži z Maďarska, kterého jsme objevili na YouTube. Chceme sdílet inspiraci a destigmatizovat téma stomie, proto jsme nechali přeložit příběh Robiho, kterému bylo teprve 19 let, když kvůli vážné nemoci, chronické kolitidě, začal extrémně hubnout, a to až o 50 liber (asi 22 kg). Byl natolik slabý, že se ani nemohl dostat ven z domu a musel přerušit studium na univerzitě. Po té, co mu odebrali tlusté střevo a na čas vyšili stomii, začal cvičit a nyní vypadá lépe než kdy předtím. 

Video přeložil Rudolf Pavlíček, člen ostravského spolku (překladatel z maďarštiny):

Robert: Shodil jsem 30 kilo a teď se snažím zpátky zformovat své tělo… Byl jsem před třemi lety u lékaře pro to, že mi bylo strašně zle. U lékaře mi bylo po vyšetření oznámeno, že mám vážnou nemoc a možná to nepřežiju. 

Redaktorka: Robertovi byla před třemi lety, v jeho 19 letech, zjištěna vážná nemoc, ale on se tomu postavil čelem a začal své tělo regenerovat. 

Robert: Abych se dostal na začátek svého příběhu. Před 3 lety jsem zjistil, že strašně moc rychle hubnu a měl jsem strašné bolesti břicha. Čekal jsem, až se dostanu k lékaři na vyšetření. Po návštěvě lékaře mi bylo řečeno, že mám zánět tlustého střeva! O této nemoci jsem neměl ani ponětí. Za dva měsíce jsem shodil 30 kilo a při mé výšce 180 cm jsem vážil už jen 50 kilo. A pořad to pokračovalo dál a dál, kdy už jsem se nedokázal ani pohnout a zůstal jsem na lůžku, bezmála jako ležák. Museli se o mě neustále starat, a od bolesti jsem nemohl už ani spát, tak mi začali podávat morfium. 

Výpověď maminky: Musela jsem mu masírovat nohy a celé tělo. A ani jsem nevěděla nebo netušila, jestli si Robert uvědomuje, jak vypadá jeho tělo a jak se na něm nemoc podepsala…. Jeho stehna byli užší než dětské paže. Pro mě to bylo moc bolestivé, dívat se na to jak syn trpí… 

Robert: Já jsem, při pohledu do zrcadla, sám sebe nepoznával a myslel jsem, že se dívám na někoho cizího. Několikrát jsem doufal i v to, že mi pán Bůh pomůže k tomu, že odejdu ze světa, že se už ráno nevzbudím. Toto zoufalství mě i psychicky ničilo. Potom všem jsem začal dostávat podporující léky na zvýšení hmotnosti. Na začátku jsem přibral pouze šest kilo, to bylo stále málo na mé podvyživené tělo. Až potom všem se konečně lékař rozhodnul, že mi odeberou celé tlusté střevo. Netušil jsem do čeho jdu, ale mě už to bylo jedno. Udělali mi stomii, se kterou jsem zkoušel žít 4 měsíce. 

Výpověď maminky: Toto rozhodnutí bylo zásadní, a bylo správné, jinak by to nepřežil… 

Robert: Po operaci jsem, po dlouhé době, necítil žádnou bolest. Měsíc po operaci jsem si dovolil jít ven na procházku. A při procházce kolem břehu jsem si uvědomil, jak je to krásné, že nemám žádné bolesti a žiju. Napadlo mě, že bych mohl něco i dělat, splnit si nějaké své sny. Vždy jsem toužil začít cvičit. Posilovat své tělo. Tak jsem se při jedné procházce rozhodl a navštívil posilovnu, kde jsem si koupil permanentní vstupenku. Ale nevěděl jsem, co mě čeká a jestli to zvládnu. Poté jsem se nechal zvážit. Při výšce 180 cm jsem vážil 60 kilo. Když mě trenér poprvé viděl s tím, co mám na břichu, měl strach mě nechat cvičit. Ale i přes to jsem začal a uvědomoval jsem si, jak je to krásné, že můžu zase chodit a dokonce i cvičit s činkami. 

Výpověď trenéra: Když jsem viděl toho vyhublého kluka se zdravotním hendikepem v klubu, tak jsem měl obavy. Ale časem ukázal, že na to má a zvládne to. 

Robert: Své cvičení jsem začal u váhy 5 kg a teď už zvedám 120 kg. A myslím na to, jak je důležité, když chce někdo něco dokázat, tak za tím musí jít. Po dvou měsících cvičení jsem přibral 20 kg svalové hmoty a vážil jsem 80 kg. A teď, když se podívám do zrcadla, tak vidím zase jiného člověka. Šťastného a ne ubohého člověka jakým jsem býval. Dnes jsem rád, že jsem se rozhodl pro toto cvičení, bez kterého by můj současný život neměl smysl. Veškeré své myšlenky věnuji cvičení a ne nemoci… 

Na video v maďarštině se můžete podívat zde. https://www.youtube.com/watch?v=Cyp0ZdDAalI&feature=share&fbclid=IwAR03KTx-ekSRwNw7ENNbOi7A9BONN4qkviJkkV0uPlARaE9vQ7TajCGh8fE