Jóga, aneb jak zlepšit zdraví pohybem

Jóga, aneb jak zlepšit zdraví pohybem

V sobotu 11. 11. 2017 se konal seminář Českého ILCO “Jak pracovat se svým tělem, abychom se cítili dobře”.  Program zahájila paní Mgr. Marcela Luňáčková, cvičitelky jógy v Karlových Varech, mimo jiné v Lázních Bohemia – v lázeňském domě Kriváň. Paní Luňáčková cvičí jógu s pacienty, kteří jsou v lázních z mnoha příčin (Crohnova choroba, UC, onkologické pacienty a další). Někteří z nich mají stomii. Povídání, praktické rady a cviky nás všechny moc nadchly a věřím, že budou inspirací i pro vás.

Téma “Zlepši zdraví pohybem” mělo tři části:

  • jak si sami můžeme zlepšit zdraví
  • jak získat energii – základ jógového cvičení, dýchání, relaxace
  • ONE BRAIN – kineziologie

Mgr. Marcela Luňáčková vystudovala fyziku a věnovala se komunikaci hmoty a  rentgenova záření, proto rozumí vazbám energií i na vědecké úrovni. Díky tomu uměla vysvětlit i těm, kteří potřebují některé věci pochopit rozumem to, jak prospěšné je využití energie na úrovni těla. Své postřehy doplnila i praktickými ukázkami, tím odstranila zbytek pochybností a my mohli vše pocítit na vlastním těle.

Proč právě jóga?

Naše tělo je samostatný stroj, v kterém se odehrává mnoho procesů. Je schopné samoléčby, pokud se o něj budeme správně starat. Pomalé pohyby, správný dech a propojení energetických kanálů probudí naše tělo. Dech je důležitý, protože přivádí do mozku kyslík a tím tvoří energii pro správnou funkci mozku. Existují různé názory na to jak dýchat při cvičení, NÁDECH při pohybu a VÝDECH při uvolnění. Postup paní Luňáčkové s pacienty je NÁDECH do pohybu, VÝDECH do uvolnění a zpět stejně  NÁDECH, VÝDECH. Jóga pomáhá rozhýbat celé tělo, zaměřuje se na techniku pohybu, ne na výkon. Pomáhá poznat naše tělo, vnímat ho a poznat sám sebe. Cvičení prospívá nejen při zdravotních potížích, odbourá psychické problémy, vyrovnává dysfunkci obou hemisfér. Může nám pomoci předejít komplikacím a také zlepšit náladu v období duševní nepohody.

A není čeho se bát. Kromě různě těžkých ásán se dá jóga dělat i jako jednoduché cvičení třeba i na židli.

Pro koho není cvičení jógy vhodné?  To závisí na cviku. Osoby s vysokým krevním tlakem, zeleným zákalem např. nemohou dělat předklony a některé cviky se nedělají při určitých potížích s páteří.

Na co si dát pozor? Cvičte jen do bodu, kdy cvik nepůsobí bolest. Jóga je o vědomém  řízeném pohybu, který vedeme pouze do bezpečné oblasti pnutí, které by nemělo působit přetažení svalů.

Jednotný mozek

Náš mozek se dělí na dvě hlavní části, levou a pravou hemisféru, které jsou navzájem propojeny. Levá hemisféra je zodpovědná za naše reakce související s logikou jako například čtení, psaní, počítání, racionální posuzování. V pravé hemisféře sídlí naše kreativita, čich, emoce, empatie, intuice, vnímání věcí v kontextu, cit pro hudbu.
Pokud spolu obě mozkové hemisféry dokonale spolupracují, jsme psychicky a emocionálně v rovnováze. Příčinou našich nemocí a stresů je nerovnováha. Metoda ONE BRAIN (dá se přeložit jako “jednotný mozek”) pomáhá, pomocí svalového testu na rukou, nahlédnout do situace, kdy naše potíže vznikly. Také obsahuje techniky pro nápravu závadného, poškozujícího nás programu. Hlavním poznatkem tohoto tématu bylo, že mozek můžeme aktivizovat a pozitivním přístupem vytváříme ve svém životě nový program nebo perspektivu. Svalovým testem si mnoho z nás ověřilo, že mozek je možné oklamat několika jednoduchými způsoby a záleží jen na nás, jak se na situaci a svůj život podíváme a co začneme používat užitečně pro nás.

Na semináři jsme se dozvěděli také o tom, co a jak můžeme dodat tělu využitím síly bylin a rostlin. Ty, které statečně odolávají zátěžím přírody, nám mohou svou vitalitu předat. Nakonec předlohou pro současné léky byly původně síly přírody. Jak zmenšit své potíže a vylepšit si zdraví pomocí švýcarských aplikací, dle doporučení lékařem znalým věci přednášely paní Zdeňka Krejčová, asistentka firmy Just a Miluška Míková, organizátorka semináře. Pokud vás cokoliv ze semináře zajímá více, s důvěrou se na nás obraťte a předáme váš kontakt Mgr. Luňáčkové.

S úsměvem a pohybem jde všechno líp a dokonce jsme si to vyzkoušeli na vlastním těle. Naučili jsme se lehké cviky a triky a pokud někdy pojedete do Karlových Varů, nebojte se a zajděte si na jógu.