Jednodíl nebo dvoudíl

Jedním z mnoha rozhodování po operaci bylo, jestli chci používat jednodílný nebo dvoudílný systém. Sestřička mi dala pár prospektů a na mě bylo se přes noc rozhodnout. Nevěděla jsem nic, nedostala ani radu a tak převážil pocit pohodlí.

Jaký je v tom rozdíl?

Jednodílný systém je pytlík s lepicí vrstvou a vyměňuje se jednou denně.

Dvoudílný systém tvoří lepicí podložka, na kterou se nalepí, nebo nacvakne pytlík. Ten se jednou denně vymění, ale podložka zůstává na těle 3 dny.

Na první počtení jsem si zamilovala dvoudíly. Měnit jednodílný pytlíky každý den se mi vůbec nechtělo. A pokud bych měla používat uzavřené sáčky, nechtělo by se mi pokaždé odlepovat pytlík. Jednodušší mi přijde vycvaknout, vyhodit, nacvaknout a jít. Další výhodu jsem viděla v tom, že se na stomii nebudu muset tak často dívat. To jsem se ale spletla. I u dvoudílu je stomie vidět a je nutné ji udržovat čistou.

Výhody dvoudílného systému:

  • okolí stomie není zatěžováno častým odlepováním (podložka se mění jednou za 3 dny)
  • snadnější výměna uzavřeného sáčku (vycvaknu, vyhodím, očistím, nacvaknu a jdu)

Jak to dopadlo?

Sestřička mi můj výběr schválila, aniž by viděla mojí stomii. Dostala jsem zásoby dvoudílného systému a také pár jednodílů na období než se stomie zklidní. Jednodíly jsou vhodné po operaci, kdy je okolí stomie ještě příliš citlivé. Některé dvoudíly totiž vyžadují tlak a někoho může výměna bolet. Jednodílný systém jsem nechtěla, ale uklidňovala jsem se tím, že každý den stomii zkontroluji a pořádně očistím.

Konečně nastal den, kdy vyzkouším dvoudílný systém. Nikdo mě nevaroval, že moje stomie je příliš nízká, a proto je pro mě dvoudíl nevhodný. Nemohla jsem mít podložku déle jak den. Moje stomie nevyčnívá víc jak centimetr nad povrch břicha a tak se její odpad nedostane přes kroužek, na který se pytlík nacvakává. Zkoušela jsem i nalepovací systém a byl to stejný problém. Podložka byla brzy cítit, jak se mi odpad kolem stomie hromadil. Děje se mi to i u jednodílu, kdy musím obsah občas přesunout v pytli dolů. S kroužkem to ale nešlo. Podložka také natahovala zápach a já už druhý den vyhodila podložku a nalepila jednodíl.

Zpět k jednodílu

Několikrát jsem to ještě zkoušela, vyměnila firmu, nacvakávala, lepila a nic nepomohlo. Když jsem si jednoho dne přečetla v prospektu firmy s pomůckami, že dvoudíl se hodí jen pro stomie vyšší než 0,5 cm, bylo mi to jasné. To není nic pro mě. Loučila jsem se s pohodlím. Nakonec jsem si na jednodílné pytle zvykla a nestěžuji si.

Další odlišnosti

Jednodílný systém:

  • má nižší profil než dvoudílný nacvakávací systém (plastový přírubový kroužek dělá pomůcku vyšší)
  • máme vše v jedné krabici, zatím co podložky  a pytlíky mají u dvoudílů samostatnou krabici

Dvoudílný systém existuje v různých variantách:

  • nalepovacína podložku se nalepí pytlík a pomůcka je nižší, než v případě nacvakávacího systému. Pytlík je potřeba na podložku nalepit opravdu dobře. V případě jakékoli netěsnosti hrozí podtečení. Také tvrzení, že lze pytlík odlepit a znovu nalepit není vždy pravdou.
  • nacvakávací – na podložce je plastový kroužek, na který se nacvakne pytlík. Ten lze snadno pootočit, vypustit případný vzduch a jeho výměna je velmi snadná. Podložka je většinou pevnější. Některé systémy mají pojistku, která pytlík ještě pevněji přilne ke kroužku. Zvyšuje to jistotu, že pytel zůstane na místě a neupadne.

Jaký systém používáte vy, na co jste přišli, jakou máte zkušenost? Napište mi.