Co je to POUCH

Pokud dojde k odstranění tlustého střeva a konečníku, většinou je výsledkem trvalý vývod tenkého střeva (ileostomie). V některých případech je možná alternativa v podobě vytvoření vaku z tenkého střeva (pouche), díky kterému dochází k vyprazdňování běžným způsobem. Pouch není ideální řešení pro každého, ale pokud funguje, může zlepšit život pacienta. Operaci není možné provést pokud je chorobou zasaženo i tenké střevo, poslední část konečníku či análního kanálu.

Co je POUCH a jak se provádí?

Ileoanální pouch [ileoanální pauč] neboli J-POUCH je zákrok, který se provádí u pacientů, kterým bylo odstraněno tlusté střevo. Podmínkou je zachování řitního kanálu se svěračem. Jak se provádí? Zjednodušeně jde o to, že se tenké střevo po odstranění postiženého tlustého střeva a konečníku napojí přímo k řitnímu otvoru. V případě zachování konečníku se pouch přišije k němu. Nejprve je nutné, aby se dvě nebo více kliček tenkého střeva naskládaly vedle sebe a sešily k sobě. Tím je vytvořen jakýsi vak (anglicky POUCH), který se následně napojí k řitnímu otvoru. Pouch slouží jako reservoár pro hromadění stolice, čímž nahradí chybějící tlusté střevo. Operace většinou probíhá ve dvou fázích. Při první operaci je pacientovi vytvořen vak a dočasná ileostomie. Důvodem je, aby se nově vytvořený pouch vyléčil a nedošlo k vzniku infekce při průchodu stolice. Po několika týdnech až měsících dojde k zahojení a tenké střevo může být napojeno na pouch.

Pro koho je POUCH vhodný?

Pouch se provádí u pacientů s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, rakovinou nebo infekcí. U pacientů s Crohnovou chorobou je někdy využití sporné. Crohnova choroba totiž postihuje celý trávicí trakt a hrozí vznik zánětů ve vytvořeném vaku. Mnohem lepší je situace v případě ulcerózní kolitidy, která postihuje pouze tlusté střevo a pokud dojde k jeho odstranění, považuje se nemoc za “zaléčenou”.

Výhody a nevýhody

Tato metoda může ulehčit život pacienta. Hlavní výhodou je, že pacient nemá stomii a pouch celkem dobře napodobuje normální způsob vyprazdňování. Má ale také nevýhody. Tenké střevo není schopné nahradit funkci tlustého střeva a konečníku. Pacient je po operaci na toaletě z počátku velmi často a trpí průjmy. Tento stav se časem zlepší, ale i tak chodí lidé s pouchem na záchod několikrát denně. Mohou se také vyskytnout problémy s trávením nebo vstřebáváním živin z důvodu odstranění tlustého střeva, jehož funkci nelze nahradit. U pacientů se zánětlivým onemocněním může dojít k pouchitidě neboli zánětu pouche. Pokud zánět nelze vyléčit medikamenty, je nutné pouch odstranit.

Po operaci

Po operaci může pacient trpět průjmy, protože tenké střevo neabsorbuje tolik vody jako tlusté střevo. Stolice je proto méně formovaná až tekutá. Někteří pacienti musí užívat medikamenty pro zahuštění stolice a zpomalení pohybu střev nebo upravit stravu. Protože vak je menší “nádrž” než samotné tlusté střevo, dochází k nutnosti chodit na záchod mnohem častěji. Někteří pacienti uvádějí, že mají nucení na stolici 6-8krát denně, po operaci to může být mnohem častěji. Stolice z tenkého střeva je agresivnější, protože tenké střevo neabsorbuje tolik žaludečních kyselin. Proto mohou někteří pacienti trpět pálení a podrážděním anální oblasti. Proto se doporučuje častější omývání, případně ochranné krémy.

Dietní opatření

Pacienti, kterým bylo odebráno tlusté střevo, mohou více trpět dehydratací a nedostatkem soli. Po operaci se doporučuje bezezbytková strava, ale později je možné se vrátit k běžnému stravování. Doporučuje se jíst menší porce častěji během dne. Zvýšený výdej stolice můžu způsobovat vláknina (luštěniny, zelené listy, syrová zelenina apod.), některé druhy koření, alkohol a kofein. Anální podráždění hrozí v případě konzumace ořechů, semínek, koření, kyselého a syrového ovoce. Za zvýšenou plynatost mohou šumivé nápoje, mléko, pivo a nadýmavé potraviny. Zápach podporují ryby, cibule, česnek a vejce. Je důležité hodně kousat a přemýšlet o tom co jíme. Sledovat potraviny, které nám nedělají dobře a ty ze svého jídleníčku vyloučit.