Sport se stomií

Největším strašákem před zavedením stomie bylo, že nebudu moci sportovat. Je mi 37 let a od svých 11 let se věnuji bojovým uměním. Pravdou je, že bezprostředně před zavedením stomie jsem se sportu též věnovat nemohl, protože jsem měl velké bolesti v oblasti pánve po operaci karcinomu recta.

Nyní mám stomii 1,5 roku a sportuji.

Stomie měla ten zásadní přínos, že jsem přestal díky ní mít bolesti a přestal jsem mít inkontinenci stolice. Jinými slovy jsem mohl začít žít cca normálním životem.

Samozřejmě sport se stomií je obtížnější. Stomie jednak překáží, jednak se kdykoliv naplní a člověk může mít problém na to ihned reagovat. Největší problém shledávám v tom, že ve chvíli, kdy se člověk začne potit a hýbat se, tak mají stomické pomůcky tendenci podtékat, případně se zcela uvolnit z kůže.

Ačkoliv využívám dvojdílný systém od Convatecu, nedovedu si představit život bez vyrovnávacích pásek Coloplast Brava. Vřele doporučuji ty, které mají zobáček. Používám je k tomu, abych přelepil podložku a tím ji lépe připevnil ke kůži. Praktický lékař je může psát bez omezení s 0 Kč doplatkem.

Před týdnem jsem si splnil jeden ze snů a podařilo se mi získat 3. DAN z Karate od jednoho z nejlepších učitelů na světě.

Sportovat lze i se stomií!