Obleky, saka, košile….stomie?

“Člověk se stomií by měl nosit volnější oblečení, aby nic nebylo vidět.” Tak tuhle větu jsem viděl pár dní své první operaci. A co to vlastně znamená pro člověka, který musí nosit oblek třeba v práci ne pro toho kdo si na oblecích a saku založil svojí image?

Hned na začátek bych řekl jediné. Nosit obleky není vážně žádný problém, jen je třeba se na danou akci dobře připravit.

A jak se připravit na to, že budu mít na sobě oblek

  • Nezáleží na tom jestli mám oblek na sobě hodinu, dvě nebo celý večer
  • Cca 12 hodin před akcí uvolním jídelníček, aby se pytlík tolik neplnil
  • Ještě než na akci vyrazím vezmu si úplně čistý pytlík (i s novou podložkou u dvoudílné varianty) – mohu si jej vyměnit i několik hodin dopředu abych věděl, že nikde nic neprotýká
  • Vezmu si stomickou kapsu aktiv, do které uložím pytlík – pro mě osobně je to zcela nezbytná věc bez které nedám ani ránu, je to prostě základ diskrétního nošení pytlíku
    odkaz: http://www.stomicke-pomucky.cz/doplnkovy-sortiment/damska-stomicka-kapsa-aktiv/
  • A v tuto chvíli si můžu obléct celý oblek včetně vestičky a nic ničemu nevadí a navíc není nic vidět protože samotná vestička zakryje případný prosvítající pytlík skrz košili a sako už pouze vyrovná nerovnosti.
  • Tak to funguje i u obleků/sak na míru tedy na tělo – takže kupovat si o něco větší oblek kvůli stomii nebo nenosit obleky kvůli stomii není třeba.

Moje vlastní zkušenosti

Košile – Pokud jde o košile, tak ty tvoří téměř 80% mého šatníku a nosím je prakticky při jakékoliv příležitosti. Nevzniká žádný problém a kapsa může občas pouze trochu prosvítat skrz bílou košili, což se dá vyřešit tím, že si koupím košili z kvalitnější látky a kapsa už tak neprosvítá vůbec.

saka – Pokud neprší nebo nesněží tak si z 95% vždy beru sako. Opět vznikají 2 možná 3 problémy
mít košili a sako bude se stomií ne pohodlné – pokud si vezmu stomickou kapsu tak bude vše v pořádku a sako nám nebude vadit víc jak někomu kdo stomii nemá
Vzniká větší riziko odlepení nebo otevření pytlíku – z vlastní zkušenosti opět vím, že tomu tak není a to opět díky stomické kapse aktiv a navíc stomické pomůcky a jejich kvalita je na velmí vysoké úrovni.
Vždyť to bude vidět – Opět můžu z vlastní zkušenosti říci, že nic vidět není. A ještě přidám jednu zkušenost – Jeden člověk z mých přátel, který nevěděl že mám stomii, si kapsy všiml až po roce a to i přes to že jsem nosil všechno od košilí přes různá saka až po obleky na tělo.

Oblek – Za rok se dostanu na desítky akcí, kam je třeba si vzít oblek. V létě je to zkouškové období na vysoké škole, kdy si zhruba na měsíc připravím oblek a ani ho neuklízím do skříně a třeba toto léto jsem se potil u státnic a za celou hodinu, kdy jsem seděl před komisí nikdo ani náznakem nezmínil můj pytlík, který opět nebyl vidět. Potom přijde podzim a zima a tedy období plesů. Za poslední zimu jsem byl na 5 plesech, kde jsem byl středem pozornosti ale ne kvůli stomii a to díky tomu že jsem upoutal pozornost něčím jiným. Ano stačí si vzít třeba výstřednější košili. Já osobně jsem nosil stříbrnou. Případně zvolím jinou barvu než bílou a k tomu motýlek, aby zrak kohokoliv s kým mluvím byl upoután do oblasti krku.

Takže buďme v klidu a nosme obleky klidně celý rok 🙂 protože stomii vidí jen ten kdo jí má, protože ten jí cítí – člověk bez stomie nevidí nic 🙂