Jak je důležité míti (tu pravou) stomickou sestru

Přicházíte do nemocnice se střevama pěkně na sebe napojenýma a ukrytýma v břiše a  odcházíte z ní (plánovaně či neplánovaně) jako stomik. Jste rozsekaní fyzicky i psychicky, někteří míně jiní více. Péče v nemocnicích se různí, a vy jste pravděpodobně absolvovali rychlokurz, který by se klidně mohl jmenovat – Stomikem snadno a rychle, aneb vyměň pytel a vykliď postel– někdy ani ten ne.

Lékaři umí stomii krásně vyšít, přešít a zanořit. To se musí nechat a patří jim za to všechna čest, ne jednomu z nás (vlastně všem nám stomikům) zachránili život. Na vlastní kůži jsem se ale přesvědčila, že co se týká dalšího fungování či  péče o ten knoflík, který vytáhli na světlo boží, trochu tápou.

Podobné je to i s některými sestřičkami, možná se jim nelze divit, většina stomiků je v péči o vývod samostatná, takže nemají prostor trénovat. Když jsem byla hospitalizovaná na jednom interním oddělení, zaslechla jsem sestřičky jak se jedna druhé ptá: “ Prosím Tě, jak se to dělá s tou stomií, co jí má ta na trojce? Tam se dává nějaký pudr,ne?… “

“Buď v klidu. Ona se o to stará sama.”

Na odděleních, kde jsem zatím byla hospitalizovaná se sestřičky se skutečným vývodem většinou setkaly poprvé.

Takže jedním z cílů po návratu domů z nemocnice je postupně si “vychytat” pro vás tu nejlepší  stomickou pomůcku a vyzkoušet si různá příslušenství k péči o stomii. V nemocnici by vám měli dát informační letáky, brožury a další materiály, kde bude spousta informací, se kterých vám asi půjde hlava kolem a bude to vaše čtivo číslo jedna na příštích pár týdnů, ale nezoufejte, věřte, že za chvíli budete znát všechny pomůcky, i s kódy pro pojišťovnu 😀

 

Pomůcky vám může předepsat lékař, nebo si poukázky na pomůcky vyplníte sami a necháte si je potvrdit, nebo vám je bude objednávat stomická sestra.

 

Nevýhoda stomických poraden a stomických sester je dle mých zkušeností ta, že ne všude vás mohu přijmout, nebo nemocnice nebude mít smlouvu s firmou od které byste si chtěli pomůcky objednat. A konečně nejzásadnější věc, na kterou někteří pacienti narážejí u stomických sestřiček je, že ne všechny se dokáží  do citlivé pacientovy situace vcítit a plně nechápou jak zásadně důležité je pro stomika mít tu správnou a skvěle padnoucí pomůcku, pokud ovšem nejsou náhodou sami stomičky 🙂

 

Mluvit s ne-stomiky o vývodu je pro mě často nesnadné, někdy úsměvné a občas vyčerpávající. Snažíte se destigmatizovat, vysvětlovat, ale stejně jste pro okolí pořád tak trochu kuriozitka. Plně vás jako stomika pochopí jen další stomik …a paní Pupíková! Moje stomická sestřička.

 

Blanka Pupíková. Nomen omen. Tato nesmírně vřelá a citlivá osoba se stará o uměle vytvořené pupíčky některých stomiků v Ostravě. Ač sama stomii nemá, nikdy jsem při popisování jakéhokoliv problému nezažila, že by nevěděla o čem mluvím a hned by nenašla odpovídající řešení. Mohu před ní mluvit naprosto otevřeně o zdravotních i soukromých záležitostech bez pocitu studu. Paní Pupíková vždy chápe a naslouchá a nikdy se nediví ani nesoudí.

Když mě po prodělaném zánětu pobřišnice záhy čekala další operace, kdy mi měla být přešita ileostomie na kolostomii a provedena amputace nefunkčního konečníku, věnovala ve svém osobním volnu nemalý čas, aby mi osvětlila, co vše mě čeká a nemine a zároveň mi dodala tolik potřebnou podporu a odvahu.  A já na oplátku musela slíbit, že hned jakmile to bude jen trochu možné, dám vědět, že jsem po operaci v pořádku.


Jsem nesmírně šťastná, že mohu být v péči této dámy,a pokud mi k seznámení s ní dopomohla stomie, tak je to o důvod navíc proč být za vývod vděčná.

 

Wound, Ostomy and Continence Nurse Week, April 14-20, 2019,

Mezinárodní den sester 12. květen 2019