Úmrtnost na rakovinu kolorekta se snížila o třetinu

Podle článku serveru ozdravoznictvi.cz umrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku se v ČR snížila za 10 let o třetinu.

O 17 procent méně je i nově odhalených nádorů. Podle odborníků je to díky pravidelnému vyšetřování lidí nad 50 let, které bylo v Česku zavedeno téměř před 20 lety. Novinářům to řekli na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Ročně lékaři v roce 2016 kolorektální karcinom objevili asi u 7600 lidí, kolem 3400 mu podlehlo.

Od roku 2014 zdravotní pojišťovny své pojištěnce, kteří nechodí pravidelně ke svému praktickému lékaři zvou dopisem. Na první pozvánku reaguje asi pětina lidí, na druhou pak pětina z těch, kteří jsou osloveni znovu. Potom ale úspěšnost zásadně klesá, v současné době proto ministerstvo spolu s pojišťovnami zvažuje možné úpravy zvaní. Podle náměstka ředitele největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny Davida Šmehlíka jsou možné i online varianty včetně mobilní aplikace. Za čtyři roky rozeslaly pojišťovny více než 4,6 milionu pozvánek.

Celý text článku na webu ozdravotnictivi.cz