Postřehy z pacientské sekce Prague ONCO

Jako každý rok, nemohlo i letos České ILCO chybět na Prague ONCO 2020, které se konalo ve dnech 29. až 31. ledna. Předsedkyně Marie Ředinová přináší několik postřehů z již desáté pacientské sekce programu. V pražském hotelu Clarion se sešlo asi 60 zástupců pacientských organizací. Moderování se ujala Michalea Tůmová. Program

Ing. Michal Vaněček představil Nadační fond T-soft Eternity, díky kterému vyšla kniha Ať žijí stomici. Mluvil o nutnosti restrukturalizace nemoci, o digitalizaci, robotizaci a elektronizaci. Nakonec položil zásadní otázku:

Kde zůstal pacient a komunikace s ním?

• Jitka Fritzová z VFN-Centrum bolesti, mluvila o neurotoxických účincích chemoterapie a o neuropatické bolesti, hlavně nohou a rukou a jak je léčit.

Prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. je člen Sekce podpůrné léčby onkologické společnosti, kterou založil před 2 lety prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr.h.c.. Jejím cílem je zlepšovat kvalitu života a léčit tělo i duši. Prof. Vokurka mluvil velmi pěkně o důležitosti podpůrné léčby i o psychické podpoře pacienta. Vyzdvihl význam pacientských organizací a ocenil jejich pomoc novým pacientům. Velmi kladně hodnotil, že onkologové již mají možnost předepisovat prostředky na hojení ran, způsobené především ozařováním.

• O stresu onkologických pacientů mluvil velmi zajímavě PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Zejména o tom, co pomáhá proti stresu, například rodinné zázemí, lékař, psycholog, pomoc člověka, který nemoc prožil, pohyb, procházky, síla přírody, hudba, zpěv, relaxace, odpočinek. Jeho přednášky na téma Myslí proti rakovině najdete na webu Linkos. Rozhodně by stálo za to, jej pozvat mezi stomiky, neboť stres se v dnešní době týká každého z nás.

Šárka Slavíková ze sdružení Amelie mluvila velmi zajímavě o tom, že řada onkologických pacientů má sociální problémy, jsou sami, nemají finance a často se dostávají do dluhů. V prezentaci měla i 3 velmi smutné příběhy svých klientů. Pro ty, co chtějí pomoci, je důležité zmapovat situaci. Je třeba, aby klient na sobě dlouhodobě pracoval.Závěrem lze shrnout, že na již desáté pacientské sekci byli velmi zajímavé přednášky, skvělá atmosféra a že se určitě uvidíme příští rok.