Novoroční setkání stomiků ve vzdělávacím centru B. Braun Dialog

Novoroční setkání stomiků se konalo 16. 1. 2020 ve 14 hodin ve vzdělávacím a tréninkovém centru Aeskulap Akademie v pavilonu B.Braun Dialog.

Na srdečné pozvání paní Olgy Panenkové se 18 stomiků pražských a 6 stomiků z Hradce Králové, účastnilo milého a hlavně nesmírně poučného setkání v nádherné nové budově pražského sídla B.Braun, sousedícího s nemocnicí na Bulovce v Budínově ulici 2464/2b v Praze 8.

Několik přednášejících nás postupně seznámilo s činností B.Braun a jeho mimořádně užitečným tréninkovým centrem pro výchovu mladých lékařů, zdravotních i nezdravotních pracovníků. Jsou zde pro ně vybaveni sálky s figurínami, na nichž se mohou lékaři trénovat v týmové práci při operacích. Je zde také spousta přístrojů, užívaných v praxi a vše je zaměřeno na trénink nejen lékařů v nemocnicích, ale také záchranářů, hasičů a vůbec všech, kteří dokážou v nouzi potřebným pomoci k záchraně. I my laici považujeme toto tréninkové centrum za velmi užitečné. B.Braunu k tomu slouží také 2 krásné přednáškové sály, kam jsou „reportáže ze zákroků“ přenášeny a lékaři v nich mohou o případných chybách diskutovat a radit se, co dělat líp.

Měli jsme možnost nahlédnout přímo do poradny paní Panenkové pro urologické a nefrologické pacienty. Jedním ze zajímavých momentů přednášky bylo i naučit nás správně dezinfikovat ruce v případě potřeby. Byl nám ukázán přístroj, který každou chybu pomocí světélkování odhalí. Seznámili jsme se s fungováním Zelené hvězdy a s tím, že pro pomůcky  B.Braunu, jež řada z nás používá, je zbudováno logistické centrum v Uhříněvsi, kam je možno si i osobně s poukazem od lékaře zajít pro pomůcky. Nejlepší je však zaslání receptu poštou a vše do 2 – 3 dnů diskrétně dopraví Zásilková služba stomikovi domů.

B.Braun má také stomickou poradnu v Poliklinice na Budějovické, o níž už sice víme, ale nově je z 6.patra přestěhována do přízemí zelené budovy a spojena s chirurgií. Dostali jsme kontakty na stomickou sestřičku Charvátovou, tel.778455871 nebo 770102821, která je přítomna vždy v úterý. Je však nutné se předem telefonicky objednat!

Při setkání nám představili novou pomůcku, ale jen pro kolostomiky, užívající dvoudílný systém, zvanou kapsule FLEXIMA 3S Be 1-kód 5010582-prům: 55 a 65 mm, připnutelnou na plochou! podložku FLEXIMA 3S-kód 5010581 s uzavřeným sáčkem FLEXIMA 3S (Colo-kódů je mnoho: velikosti-mini,midi,maxi). V rámci měsíčního limitu lze předepsat 30ks kapsulí, 30 kolostomických sáčků a 10 podložek. Myslíme si, že to může být, pro některé stomiky, užitečná pomůcka. 

Dověděli jsme se rovněž o službách Nutriční ambulance a mohli jsme ochutnat Nutricomp Drink i poučit se o vhodnosti stravy stomiků. Zajímavá byla i přednáška s ukázkami o účelném a diskrétním prádle pro stomiky, jež lze objednat na www.mypouch.cz .

B.Braun nemá svá zastoupení jen v Praze, ale také v Brně, Olomouci a Hradci Králové.

A protože jsme byli pozváni na Novoroční setkání, byli jsme také pohoštěni spoustou dobrot a nealko nápojů, včetně dobré kávy. Moc paní Panenkové a firmě B.Braun děkujeme a těšíme se na další setkání a spolupráci.

Autor: Libuše Logojdová