INFORMUJTE SVÉHO LÉKAŘE Úhrady zdravotnických prostředků od 1.12.2019

V roce 2018 probíhala velká jednání na Ministerstvu zdravotnictví, kterých se úćastnila i předsedkyně Českého ILCO Marie Ředinová. Věnovala této problematice stovky hodin práce. Dojednat vše tak, aby stomici měli stomické pomůcky i příslušenství v dostatečném množství s plnou úhradou, bylo velmi náročné. Jednalo se o každé položce samostatně. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění vstoupila v platnost 1.1.2019.

Dojednané změny u průmyslově vyráběných zdravotnických prostředků, to znamená i u zdravotnických prostředků, které používají stomici, platí od 1.12.2019. Od tohoto data je nutné předepisovat zdravotnické prostředky s novými kódy (SÚKL).

Co je nového ve skupině 03 – pomůcky pro stomiky?

Počet sáčků a podložek se nemění. Úhrady jsou nově uváděny bez DPH. Tedy vypadají opticky nižší. Ale stomické pomůcky budou stejně jako nyní bez doplatku.

Nastane několik pozitivních změn, např. děti budou mít dvojnásob pomůcek. Zlepší se situace nefrostomiků, i urostomiků. Budou mít víc sběrných sáčků. Ty mají samostatný kód ve skupině 02 – inkontinenční pomůcky. Sběrné sáčky se nezapočítávají do limitu klasických denních urostomických sáčků.

Vyrovnávací pásky bude možno předepsat ke všem lepícím plochám-tedy dvoudílnému i jednodílnému systému. V příloze zákona jsou stanovena indikační omezení.

Silikonové odstraňovače  mají zvýšený limit na 435 Kč bez DPH. Počet kusů, který lze v rámci tohoto cenového limitu napsat, závisí na úhradě konkrétního výrobku. Tedy, některý silikonový sprej je např. možné napsat v počtu 2ks/měsíc, jiný pouze  1 ks/měsíc (ale v součtu třeba 4 ks/3 měsíce). Podstatný je cenový limit.

Nebude nutné schvalování revizním lékařem u stomických (kýlních) pásů i u jiných položek.

Dosáhli jsme maximum možného nejen pro stomiky. Pozitivních změn je víc. Přesnější informace získáte na bezplatných linkách distributorů stomických pomůcek. Jediné, čeho bude pro stomiky od prosince méně, jsou adhezivní (výplňové) pasty a gely (60g) – jedna na měsíc. Opravdu nešlo domluvit víc, i když jsme se stomickou sestrou Mgr. Otradovcovou hodně snažily, aby zůstala jako teď – podle potřeby – tedy bez limitu. Pokud Vám pasta nebude stačit, informujte mě. Samozřejmě je možné požádat o navýšení limitu, to schvaluje revizní lékař.