Již po patnácté se sešli ve dnech 7. – 9. června 2019 stomici z Česka, Polska a Slovenska na tradičním setkání “na hranici”, tentokrát na jihu Polska v Národním parku Babí hora. Potřetí bylo toto setkání zároveň mezinárodní sportovní akcí stomiků. Pozdravit účastníky a zároveň si zasportovat přijel i prezident Evropské asociace stomiků Islanďan Jón Thorkelsson. Soutěžní disciplíny byly: cyklistika, volejbal, košbal, šipky, plavání, a hra Stomiku, nedej se. Všichni jsme se ztotožnili se slovy jedné z účastnic: “Spojuje nás náš hendikep, stomický sáček. Ten nám jednak zachránil život, jednak jsme díky němu poznali řadu skvělých lidí, kteří jsou rádi na světě a víc si váží toho, že dostali druhou šanci žít”.

Největší sportovní výkon podali cyklisté, kteří na první etapu vyjeli po slavnostním zahájení, kdy zněly hymny a proslovy zástupců jednotlivých zemí. Ostatní účastníci poznávali místní pamětihodnosti: skanzen, muzeum, vodopády a okolní kopce. Debatovali a sbírali inspiraci pro svou další dobrovolnickou práci ve prospěch stomiků.

V sobotu ráno se začalo soutěžit. Cyklisté vyjeli po snídani. V horském terénu ujeli 100 km a podívali se i na Slovensko. Překonali tedy nejen své pomyslné hranice, ale i hranice státní.

Při (pro nás zcela nové) disciplíně „košbal“ jsme zažili hodně legrace. Ženy házely míč do koše. Muži kopali míč do koše. Poláci si podle českého vzoru pořídili hru Stomiku, nedej se. Hrála se figurami z různobarevných lahví minerálek. Obsah láhví hráči na konci hry vypili. V horkém dni to byla příjemná odměna. Příjemné bylo i plavání v místním bazénu. Mnozí stomici pravidelně plavou. Pohyb ve vodě je pro lidi s opakovanými operacemi břicha velmi vhodný.

Seznámili jsme účastníky s projektem naší pacientské organizace PLAVEME. Cílem projektu je informovat stomiky, veřejnost, ale i provozovatele a uživatele bazénů, že stomici mohou plavat. Stomický sáček je nepropustný a voděodolný. Všem zúčastněným spolkům stomiků jsme věnovali DVD Zdraví v pohybu. O večerní zábavu se postarala lidová muzika Guralů (strážců hranic).

V neděli dopoledne vyhlásil předseda POL-ILCO Andrzej Piwowarski výsledky sportovních disciplín, a byly předány medaile a diplomy. Česká delegace se radovala z prvního místa v košbale mužů, a druhých míst ve volejbale a hře Stomiku, nedej se. Zvítězili všichni, kteří se zúčastnili. Marie Ředinová vzkazuje: „Je krásné být spolu, poznávat, že sice v každé zemi mají stomici jiné podmínky, ale starosti i radosti mají obdobné. Společné akce nás nabijí energií a dodají chuť do další práce, Těšíme se, že se za rok zase sejdeme. Chcete se také zúčastnit? Dejte mi vědět. Ocenili bychom zájem mladších stomiků“.

Setkání na hranici, kterého se letos zúčastnilo více než sto stomiků, nelze zapomenout. Byl to úžasný zážitek.


Ing. Marie Ředinová
České ILCO
POLSKÁ 15,12000 PRAHA 2

tel. 728 870 963 nebo 777 431 953
ceske.ilco@centrum.cz