Logo České ILCO České ILCO, z.s. - dobrovolné sdružení stomiků

Nacházíte se zde:   

 Rady a pomoc


 Knihy pro stomiky

STOMIE

Kniha stomie

V listopadu 2010 se uskutečnil v Praze ve VFN křest knihy STOMIE, kterou napsala Veronika Zachová a kolektiv. Knížka je určena především stomasestrám, které se zde mohou dočíst opravdu hodně potřebných a užitečných informací. Kniha je ale zajímavá i pro stomiky a jejich blízké. Odbornější kapitoly nemusejí číst tak pozorně nebo pokud je to zajímá, odborné výrazy jsou vysvětleny v kapitole 17.2.

Velmi pozorně je třeba přečíst kapitolu 10. Píše o tom, jak se navrátit do aktivního života - doporučuje cvičení speciálně vhodné pro lidi po operaci bříška. Výborná jsou dechová cvičení. Nesmí se zapomenout na procvičování končetin, důležité je udržet hybnost kloubů. Cviky jsou i popsány. Dozvíme se i o vhodné stravě a důležitosti dodržovat pitný režim ...

Možnost objednání knihy a další informace o knize>

Je možné si prolistovat asi 20% knihy.


 STÓMIE a STOMICI

Kniha stomie

V týchto dňoch vychádza na Slovensku významná knižná publikácia a monografia MUDr. Jaroslava Lúčana, PhD.: „Stómie a stomici“. Je to prvá knižná publikácia takéhoto zamerania, ktorá vyšla na Slovensku. Pojednáva o závažnej problematike, ktorej sa doteraz v odbornej literatúre nevenovala veľká pozornosť.

Monografia MUDr. Jaroslava Lúčana, PhD. je veľkým prínosom pre medicínsku prax. Dopĺňa chýbajúce údaje o stomikoch a stómiach v slovenskej aj českej medicínskej literatúre. Je perfektne vytlačená a bohato ilustrovaná početnými obrázkami. Monografia je vhodná pre postgraduálnu výchovu lekárov, hlavne chirurgov, urológov, všeobecných lekárov, onkológov a pre stomické sestry. Je určená pre stomikov, ich príbuzných a všetkým, ktorí sa zaujímajú o túto problematiku.

Možnost objednání knihy v nakladatelství martinus.sk>

Recenze knihy>


 Dieta u pacientů se střevními vývody a po operaci střev

Kniha dieta

Svazek VI.
Tomáš Skřička, Pavel Kohout, Marietta Balíková

Kniha je určena pacientům, kteří po operaci střeva či vytvoření umělého vývodu hledají informace o dietě, o dalším průběhu své choroby nebo dalších okolnostech, které by případně mohly jejich stav ovlivnit. Jsou zde přehledně uvedeny choroby, které jsou indikací k provedení chirurgického výkonu, či vytvoření umělého vývodu. Probrána je péče o vývod, dietní i režimová opatření po resekci střeva či vytvoření umělého vývodu střeva. Autoři se snaží vysvětlit pacientům možná úskalí a způsoby řešení komplikací. Nedílnou součástí knihy jsou dietní doporučení a 100 receptů na pokrmy, které jsou vhodné při těchto onemocněních.

Možnost objednání knihy a další informace o knize>


Vaše časté dotazy

Na naše stránky přichází od vás řada dotazů a žádostí o pomoc. Jak přicházeji stále noví stomici, některé dotazy se pravidelně opakují. Uvádíme proto časté dotazy a odpovědi na ně. Budeme vděčni za vaše komentáře a doplnění.


 

 Nedrží mi pomůcky

Dotaz:

Dobrý den, jsem novou pacientkou ilestomie a potřebuji poradit. Stále mám problém: podtéká mi sáček. Vyzkoušela jsem pastu i pudr, kroužek, bohužel bez výsledku. Mám na břiše strie a tu mám stále červenou do živého masa. Mažu si ji brilantní zelenou dezinfekcí po každé výměně pytlíku a vysouším fenem. Vždy, když už se mi zdá, že je to dostatečně suché nalepím, bohužel do dvou hodin jsem na tom stejně. Udělala jsem si šablonku, podle které vystříhnu otvor pro stomii. Nevím kde dělám chybu, jsem bezradná. Budu Vám moc vděčná za jakoukoliv radu či pomoc.

S pozdravem Libuše

Odpověď:

Vážená paní Libuše,
váš dotaz je nejčastější, který dostávám. Zároveň však musím říci, že není snadné na něj odpovědět. Příčin může být několik a každý stomik je jiný. Obecně se jednodílné sáčky vyměňují 1-2 krát denně, podložky dvoudílného systému by bez problémů měly vydržet alespoň 3 dny. Nikdy by se však nemělo stát, že se pomůcka odlepí náhle. To by bylo pro stomika velmi stresující a limitující jeho aktivity. Co ovlivní dobu, kdy pomůcka spolehlivě drží:

  • Výběr vhodné pomůcky. Dnes máme dostupné pomůcky 7 firem v obrovském sortimentu. Přestože jsou zdánlivě dost podobné, liší se konstrukcí i složením lepicí hmoty. Každý jsme trochu jiný a každému vyhovuje něco jiného. Pokud pomůcka spolehlivě nedrží, je třeba vyzkoušet jiný typ či výrobek.
  • Důležité je očištění a vysušení pokožky. Pozor na různé krémy, filmy a mýdla, které mohou zanechat mastný povrch. Na něm pomůcka špatně drží. Výborné je antibakteriální mýdlo PROTEX. Po dobu lepení pomůcky někteří stomici brání odchodu stolice nebo moči vsunutím hygienického tamponu do stomie. Tím se zachová suchá pokožka.
  • Přilnavost mohou zvýšit ochranné filmy v kapesníčcích nebo v aplikátoru.
  • Přilnavost zhoršuje podráždění nebo poškození pokožky, macerace. Tady je nutné vyhojení po odborné péči.

Z uvedeného plyne, že by měl stomik s takovým problémem navštívit stomasestru, která po zvážení všech okolností navrhne řešení. Informace také získáte na bezplatných linkách firem. Přeji Vámi hodně zdraví a pohody, abyste se brzy vrátila ke všemu, co jste ráda dělala před onemocněním.

P. Kreml


 

 Je urostomik inkontinentní?

Dotaz:

Dobrý den, moje maminka, r. 1929, je urostomik, ale vzhledem ke svému věku má spoustu dalších zdravotních problémů, z nichž nejhorší je revmatická artritida. Dříve jezdila do lázní, což jí výrazně pomáhalo, ale nyní prý to není možné. Nechce se mi věřit, že by pomůcky byly tak nekvalitní, případně že jsou další překážky, které by podobným pacientům zabraňovaly využití lázeňské péče? Byla bych Vám velmi vděčná za odpověď, případně nasměrování, kam se obrátit, abych lázeňský pobyt pro maminku získala, případně koupila.

S pozdravem Markéta

Odpověď:

Vážená paní Markéto,
narazila jste na paradoxní problém, neboť podle naší legislativy je skutečně urostomik považován za inkontinentního. V dávnější minulosti, kdy jsem se stal stomikem (21 let), byl za inkontinentního považován každý stomik, což kopírovalo skutečnost, že nebyly běžně dostupné pomůcky, jak je známe dnes. Kolostomici a ileostomici jsou dnes díky kvalitním pomůckám považování za kontinentní a do lázní je vezmou. Proč tomu tak není u urostomiků, kteří prakticky používají analogické pomůcky, to nikdo nedovede říci. Škoda, že maminka patrně není alespoň pasivní členkou klubu, neboť by odpověď nalezla v ILCO Zpravodaji 1/2008. Posílám PDF verzi tohoto Zpravodaje, kde je i stanovisko pojišťovny a zatím jediné řešení problému, lázně na Slovensku.
Přejí hodně zdraví a pohody mamince i Vám.

P. Kreml

Reakce paní Markéty:

Dobrý den,
mnohokrát děkuji za odpověď, tak trochu jsem něco podobného už tušila. Je to opravdu neslýchané, ale paradoxy v našich zákonech bohužel nejsou nijak vzácným jevem. V každém případě se pokusím se pro maminku udělat maximum, pokud by Vás to zajímalo, přikládám odpověď z třeboňských lázní, kde by snad nějaká potenciální možnost byla.
Přeji hodně trpělivosti, pevné nervy a co nejlepší zdraví.

Markéta

Lázně Třeboň, středisko Aurora:
Dobrý den,
stav po urostomii v případě některých celkových procedur vhodný není, ale záleží na celkovém zdravotním stavu, důvodu urostomie apod. Konkrétní léčebný plán a výběr procedur je možný až po vyšetření pacienta a může se stát, že léčebný plán musí být omezený nebo výrazně upravený. Vhodné je poradit se s ošetřujícím lékařem, který má pacientku stran urostomie v péči.

S pozdravem MUDr. OLga Vačkářová.


 

 Stravování stomiků

Dotaz:

Dodrý den,
moje maminka prodělala v únoru operaci a má vývod (měla rakovinu konečníku), skoro celý měsíc po operaci byla na umělé výživě ,protože co snědla vyzvracela. Když se to trošku srovnalo, přešla na normální stravu. Teď je první týden doma , ale od té doby má problémy s nadýmáním a zacpou. Moc prosím poraďte nám, co dělat.

Moc děkuji J. J.

Odpověď:

Vážená paní,
děkuji za Váš dotaz. Na našich stránkách www.ILCO.cz v sekci Život se stomií je článek Výživa stomiků. Podobné informace naleznete také na stránkách firmy ConvaTec: http://www.convatec.cz/stomie/jidelnicek/po-operaci nebo http://www.stomie.cz/zivot-se-stomii/jidelnicek-stomika. Zde jsou obecná doporučení pro stravování stomiků zejména po operaci. Jsou zde podle zkušeností stomiků uváděny potraviny, které mohou dělat problémy a potraviny vhodné. Je však nutno poznamenat, že každý člověk je jiný a to, co někomu dělá potíže, nemusí jinému dělat žádné problémy. Z počátku je doporučováno, aby si stomik vedl záznam co jedl a zda mu to nedělalo problémy. Potraviny je nutno zkoušet po čase opakovaně. Obvykle se ukáže, že už problém nedělají. Většina stomiků, které znám se stravuje zcela normálně, případně jen omezují luštěniny nebo zelí apod. Důležitý je přiměřený pohyb. Já jsem stomikem 21 let a jím úplně normálně. Nafukování sáčků odcházejícími plyny je řešitelné volbou vhodného sáčku s filtrem, zde vám poradí každá stomasestra. Případné zvukové projevy se nedají úplně eliminovat. Obvykle si v takové chvíli dáváme na sáček ruku (např. v divadle či v kostele). Operace vaší maminky byla patrně komplikovanější a proto je i obtížnější návrat k normálu. Je docela možné, že bude potřeba spolupracovat s odborným lékařem, který by doporučil vhodné léky pro omezení potíží. Věřím, že společně postupně všechno zvládnete a prožijete spolu ještě mnoho hezkých chvil.
Přeji hodně zdraví mamince i Vám.

P. Kreml 

Navigace vlevo

 

IČO: 449 947 88
Bankovní účet:
131 054 439 / 0300

Dnes je: neděle
18. listopadu 2018

České ILCO, z.s.

Kontaktní adresa:

Polská 15
120 00 Praha 2
(+420) 728 870 963
Provoz infocentra >
e-mail: info@ilco.cz
Facebook Facebook ILCO
Facebook Facebook stomik.cz

Jste 401770.
návštěvník tohoto webu

Aktuality

Pozvánky na akce klubů

Napsali o nás

© 2010 Pavel Kreml